27 mijë mësimdhënës, 225 kirurgë në grevë

  • 01.02.2019
27 mijë mësimdhënës, 225 kirurgë në grevë

Kjo javë, është java e tretë për mësimdhënësit, ku në këtë grevë janë rreth 27 mijë mësimdhënës në institucionet publike arsimore, kjo grevë u organizua për shkak të rritjes së koeficientit të pagave deri në 30%, kurse rreth 225 kirurgë janë që një muaj e më shumë në grevë.

Vjollca Shala, nënkryetare e Sindikatës së Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), e bëri të ditur këtë njoftim për “Zërin”.


Vjollca Shala gjatë komunikatës për media tha se “Të gjitha institucionet arsimore të Kosovës, duke filluar nga çerdhet e deri tek universitetet, janë në grevë, diku rreth 27 mijë mësimdhënës janë në grevë”.

Po ashtu, ajo bëri të ditur se pezullimi i grevës është bërë vetëm në dy shkolla të Kosovës, por këto dy shkolla nuk kanë numër të madh të nxënësve dhe mësimdhënësve.

Shala ka thënë se deri më tani dy shkolla në Kosovë kanë pezulluar grevën, mirëpo sipas saj këto dy shkolla kanë numër të vogël të mësimdhënësve dhe të nxënësve.

Shkollat të cilat janë duke zhvilluar mësim ku është pezulluar greva, është shkolla fillore në Gllogjan të komunës së Deçanit, dhe shkolla tjetër nuk është bërë e ditur se cila është ajo, nga nënkryetarja e SBASHK-ut.

Kurse, në grevë janë edhe kirurgët, që një muaj e më shumë, ku Qeveria e Kosovës ende nuk ka marrur asnjë vendim për ta.

Po ashtu, thuhet se rreth 225 kirurgë janë në grevë të përgjithshme.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë