23 vjet nga themelimi i Policisë së Kosovës

  • 06.09.2022
23 vjet nga themelimi i Policisë së Kosovës

Më 6 shtator 1999 është data kur Policia e Kosovës filloi ekzistencën e saj si institucion i sigurisë në vend.

Aso kohe Organizata për Bashkëpunim dhe Siguri (OSBE) në pajtim me rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara kishte vendosur që të bëjë hapjen e shkollës policore, ku edhe nisi trajnimi i kandidatëve të parë për t’u bërë pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

Nga gjenerata e parë e këtij institucioni të sigurisë ishin 176 pjesëtarë, e që asaj kohe u emërtua me Shërbimi Policor i Kosovës.


Që nga themelimi e deri tani, pra brenda 23 vjete kanë rënë në detyrë 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës.


Ndërkaq, me rastin e 23 vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës, sot më datën 06.09.2022 në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës do të organizohet ceremoni në të cilën do të marrin pjesë personalitete të larta shtetërore, kori diplomatik, përfaqësues të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë