2.993 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 14.204 raste nga 54.443 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 568 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 10.643 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.993.

Gjithashtu, kanë filluar të kthehen shërbimet në Klinikat universitare të Kosovës.

Që nga sot Klinika e Kirurgjisë Torakale në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës do të rikthej shërbimet në ambulance specialistike.

Këto shërbime po rikthehen pas disa muajve të punës me staf e program të reduktuar për shkak të situatës me pandeminë COVID-19.

Egzon Sadikaj nga Sopija është diagnostifikuar me kancer dhe ka nevojë për ndihmën tuaj

Të nderuar njerëz të vullnetit të mirë, i riu Egzon Sadikaj nga fshati Sopijë e Suharekës është diagnostifikuar me kancer. Shërimi i tij kërkon trajtim jashtë shtetit të Kosovës.

Gjithashtu dje në komunën e Suharekës sipas IKSHPK-së është identifikuar një rast pozitiv me COVID-19, në fshatin Reçan.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.