140 gjoba për tregtarët, mashtruan konsumatorët me ngritje të çmimeve

  • 22.12.2018
140 gjoba për tregtarët, mashtruan konsumatorët me ngritje të çmimeve

Në kaudër të Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë (MTI), Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) dhe së bashku me Inspektoriatin e Tregut, ata kanë një detyrë parësore për monitorimin e çmimeve në treg, pas vendosjes së taksës 100% nga Qeveria e Kosovës ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovina.

Disa tregtarë janë duke e shfrytëzuar vendosjen e taksës 100% ndaj produkteve me origjinë të shtetit të Serbisë dhe Bosnje e Hercegovina, janë vendosur nën llupën e autoriteteve. Udhëheqësit e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës e kan paralajmëruar gazetën “Zëri”, se pasi ia ka vënë vetës përgjegjësi për t’i parandaluar ndërmarrjet, të cilat e kanë shfrytëzuar taksën 100%, për ngritjen e çmimeve në treg.


Lulzim Syla, Kryeinspektori i Inspektoriatit të Tregut, e bëri të ditur se janë shqiptuar 140 gjoba ndaj bizneseve që mashtruan konsumatorët, ku mashtrimet që janë bërë më shumë janë ngritjet e çmimit të bukës, raporton ‘Zëri’.

Kryeinspektori i Inspektoritat të Tregut tha se: “I kemi 140 gjoba të shqiptuara sivjet, kryesisht për mashtrim të konsumatorit. Ka pasur edhe për gjëra tjera që kemi lëshuar edhe aktvendime. Gjobat janë mandatore që ne i japim deri në 1000 euro. Ne i dërgojmë edhe në gjykata. Çdo ditë jemi duke i realizuar inspektimet. Dikush shkon në Pejë, në Gjakovë, në Ferizaj. Kemi inspektime edhe në furra të bukës gjithsesi, por edhe në dyqane që krahasojmë çmimet rafte – arkë”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë