11 fëmijë të Kosovës u braktisën nga prindërit gjatë 9 muajve të 2022’s

  • 08.11.2022
11 fëmijë të Kosovës u braktisën nga prindërit gjatë 9 muajve të 2022’s

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Mirëqenies Sociale për muajin shtator të vitit 2022.

Ky publikim ndër tjerash ofron të dhëna për numrin e fëmijëve të braktisur, shkruan SuharekaOnline.

Fëmijët e braktisur

Fëmijë i braktisur pa kujdes prindëror, konsiderohet çdo fëmijë i moshës nën 18 vjeç, i cili është i braktisur nga prindërit, të cilët për shkaqe dhe arsye të ndryshme nuk i kryejnë, apo nuk janë në gjendje ti kryejnë obligimet, përgjegjësitë dhe të drejtat prindërore. Format e mbrojtjes për këtë kategori të fëmijëve janë: kujdestaria, bashkimi familjar, strehimi familjar, strehimi i përkohshëm institucional dhe adoptimi.


Sipas të dhënave të ASK-së bëhet e ditur se gjatë muajit shtator të këtij viti janë braktisur dy foshnje, të cilat janë të gjinisë 1 mashkullore dhe 1 femërore.

Në statistikat që ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se në shtator 2022, një foshnje e gjinisë mashkullore është braktisur në Istog dhe një tjetër e gjinisë femërore është braktisur në Prizren.

Ndërsa, në Komunën e Suharekës nga janari i këtij viti deri në muajin shtator nuk është raportuar për ndonjë foshnje të braktisur.

Që nga muaji janar deri në muajin shtator 2022, ASK-ja ka njoftuar se në tërë Kosovën janë braktisur 11 fëmijë, prej tyre 5 meshkuj dhe 6 femra.

Nga 11 fëmijë të braktisur (periudha janar-shtator 2022) dy të gjinisë femërore janë braktisur në qytetin e Prizrenit njëra në muajin janar e tjetra në shtator.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë