Bizneset Vende Pune Ofertat

Cilët sektorë në Gjermani kanë më shumë vende pune?

Cilët sektorë në Gjermani kanë më shumë vende pune?

15.10.2023 Gjermani

Një studim i ri ka shënuar sektorët që kanë më shumë nevojë për punëtorë në Gjermani tani me disa rezultate befasuese, sipas thelocal.de.

Gjermania është në kontrollin e një krize pune, me mungesa që godasin pothuajse të gjitha industritë në vend, por në disa lloje të punës, vendet e lira të punës po grumbullohen më shpejt se të tjerët.

Në një sondazh me rreth 45 milionë reklama pune të listuara në internet midis 2019 dhe 2023, studiuesit nga Fondacioni Bertelsmann u përpoqën të fitonin një ndjenjë se cilët sektorë ishin më të dëshpëruarit për punëtorët e rinj në Gjermani.

Studimi shqyrtoi 1,210 profesione në përgjithësi, me punë të përkohshme të peshuara më pak

Ky studim zbuloi se dy lloje të punëtorëve ishin veçanërisht të kërkuar: personeli i magazinës dhe ai administrativ.

Nevoja në rritje për stafin e logjistikës së magazinës është e lidhur me rritjen e shërbimeve të shitjes me pakicë në internet gjatë pandemisë. Kur dyqanet duhej të mbyllnin dyert ose të vendosnin kufizime për hyrjen, shumë njerëz iu drejtuan kompanive si Amazon ose degëve në internet të markave të shitjes me pakicë për të blerë mallra.

Ky ndryshim në zakonet e blerjes ka pasur një ndikim të madh në tregun e punës: në 162 nga 401 rrethe në Gjermani, Bertelsmann zbuloi se shumica e postimeve të punës ishin për punë në depo.

Megjithatë, në qytete dhe zona metropolitane, punëdhënësit ishin të dëshpëruar për ta gjetur atë të personelit sekretar dhe administrativ. Këto dolën në krye të renditjes në rreth një të katërtën e rretheve të anketuara (101) dhe përbënin numrin më të lartë të shpalljeve për punë në të gjithë vendin vitin e kaluar.

Vetëm në vitin 2022 janë postuar online 254,499 pozita të hapura për punonjës zyre dhe sekretarie. Punëtorët e logjistikës erdhën afër me 253,487 shpallje pune atë vit.

Më pak punë të kualifikuara në treg

Disi çuditërisht, reklamat për punëtorë të kualifikuar – ku gjermanishtja po lufton me mungesa të mëdha – kanë rënë vitet e fundit.

Tre profesionet me humbjet më të mëdha midis 2019 dhe 2022 janë punëtorët e kualifikuar në mekatronikë, të cilët ranë 76 vende në renditje, teknikët e veglave, të cilët ranë 54 vende dhe nëpunësit e bankave, të cilët ranë 43.

“Për shumë profesione të aftë, punëdhënësit kanë treguar njëfarë përmbajtjeje në vitet e fundit. Kjo duket se do të ndryshojë përsëri në 2023” tha autori i studimit dhe eksperti i punësimit Gunvald Herdin.

Ai thotë se pjesa e vendeve të punës të kualifikuar ra me më shumë se katër pikë përqindje nga viti 2020 në 2022, në rreth 37 për qind.

“Megjithatë, në gjysmën e parë të vitit 2023, ka përsëri një pjesë më të madhe të pozicioneve të punëtorëve të kualifikuar në pak më pak se 41 për qind,” shtoi ai.

Rritja më e madhe e vendeve të hapura vjen nga sektori i shëndetësisë.

Reklamat për psikiatër dhe psikoterapistë janë ngjitur me 106 vende në renditje, të ndjekura nga specialistët në teknologjinë e letrës dhe paketimit (deri në 97), punonjësit e kujdesit për fëmijët dhe mësuesit (deri në 62) dhe specialistët e mjekësisë së brendshme (59).

Sipas Herdin, një nga aspektet më të habitshme të sondazhit është ndryshimi në punën e kërkuar në pjesë të ndryshme të vendit.

“Unë u befasova nga dallimet rajonale – në qytete dhe rrethe, 17 profesione të ndryshme arritën në vendin e parë. Kjo është arsyeja pse nevojiten masa specifike rajonale. Për ata që ofrojnë trajnim dhe arsim, kjo është një sfidë”, tha ai për DPA.

Eksperti i Bertelsmann komentoi gjithashtu faktin se dixhitalizimi në ekonomi – veçanërisht në aspektin e blerjeve online – po krijonte vende të reja pune në Gjermani.

“Ju mund të shihni shumë qartë bumin në shitjen me pakicë në internet,” tha ai. “Për shkak se ne të gjithë blejmë online, tani ka më shumë kërkesa për ndihmës si dhe për punëtorë të kualifikuar në logjistikë, transport dhe paketim. Ka mundësi krejtësisht të reja në tregun e punës.”

Sipas studimit, ka një kërkesë për punëtorë në të gjitha nivelet e ekonomisë – jo vetëm në role të larta apo të kualifikuara.

“Ndryshe nga sa mendohet shpesh, pozicionet e nivelit fillestar nuk po shuhen. Përkundrazi, ato po ndryshojnë vazhdimisht gjatë rrjedhës së zhvillimeve të tregut dhe dixhitalizimit,” shpjegoi Herdin.

Për shembull, jashtë magazinimit, ndihmësit janë më të kërkuarit në gjysmën e parë të 2023 në pastrim (e pesta), katering (15) dhe pirun (20).

Në nivelet më të larta, punëdhënësit kërkojnë mjeshtër, teknikë dhe të diplomuar bachelor në organizimin e biznesit (vendi 4), kontabilitet (vendi 9) dhe reklamë dhe marketing (vendi i 10).

Punët për njerëzit me diploma master ishin kryesisht në shitje (vendi i 7-të) dhe zhvillim softuerësh (vendi i 13-të).

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
BeeApiterapia Tjera Terrnje-Suharek,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë