Marcus Rashford, Thibaut Courtois, Gavi dhe emrat e yjeve që do të humbasin Euro 2024

11.06.2024

Disa lojtarë të profilit të lartë janë përjashtuar nga turneu i kësaj vere për shkak të lëndimeve dhe pezullimit, ndërsa disa janë refuzuar.

Marcus Rashford, Thibaut Courtois, Gavi dhe emrat e yjeve që do të humbasin Euro 2024 Foto: Ilustrim

Euro 2024 është pothuajse pranë nesh, me ndeshjen hapëse tani pak më shumë se një javë larg. Disa nga emrat më të mëdhenj të futbollit botëror do të mbërrijnë në Gjermani në ditët në vijim për të luftuar për një nga çmimet më prestigjioze në këtë lojë.

Megjithatë, disa yje nuk do të marrin pjesë në turne dhe për një sërë arsyesh. Disa talente të frikshëm janë përjashtuar për shkak të lëndimeve, me lotin e frikshëm të ACL që ilustron pse është fatkeqësia e futbollistëve modernë, ndërsa të tjerë do të humbasin Eurot për shkak të pezullimit. Pastaj janë ata lojtarë të profilit të lartë që thjesht nuk janë përzgjedhur nga ekipet e tyre kombëtare.

Më poshtë janë të renditur mungesat më të spikatura në festën e kësaj vere të futbollit europian:
Francesco Acerbi (Itali)
Francesco Acerbi tani është 36 vjeç, por mungesa e tij për shkak të lëndimeve është një goditje e madhe për Italinë. Qendërmbrojtësi i Interit pothuajse me siguri do të kishte startuar për Azzurri-t në Gjermani, dhe ka shumë të ngjarë së bashku me shokun e tij të klubit Alessandro Bastoni.

Fatkeqësisht, një nga lojtarët e vonë të lojës (për shkak të një sërë pengesash jashtë fushës ) është përjashtuar nga Euro për shkak të një problemi në ijë që kërkon kirurgji.

David Alaba (Austri)
Një nga tre lojtarët e Real Madridit që prish një ACL këtë sezon, por ndryshe nga shokët e skuadrës Thibaut Courtois dhe Eder Militao, Alaba nuk pati kurrë asnjë shans për t’u rikthyer para fundit të sezonit. Në të vërtetë, mbrojtësi i gjithanshëm austriak pësoi dëmtimin e tij në dhjetor, në pjesën e parë të një përplasjeje në Ligë me Villarrealin dhe nuk do të jetë i aftë për të luajtur asnjë rol në fushatën e vendit të tij në Euro 2024.

Domenico Berardi (Itali)
Në ndeshjen e tij të parë pas rikuperimit nga një dëmtim i meniskut, Domenico Berardi pësoi një çarje të plotë të tendinit të Akilit të këmbës së tij të djathtë në ndeshjen e Sassuolos në Serie A me Veronën më 3 mars . Sulmuesi i gjithanshëm, i cili ishte pjesë e skuadrës së Italisë që fitoi Euro 2020, nuk pritet të kthehet në aksion deri vitin e ardhshëm.

Sven Botman (Holandë)

Holandës nuk i mungojnë opsionet në qendërmbrojtës – në fakt, është ndoshta pozicioni në të cilin ata kanë më shumë forcë në thellësi – por mungesa e Botman për Euro është gjithsesi një goditje e madhe për trajnerin Ronald Koeman. Në të vërtetë, nëse mbrojtësi i Newcastle nuk do të kishte pësuar një dëmtim të ACL ndërsa luante për kundër Manchester City më 16 mars, ai do të kishte qenë një pretendent për të startuar në Gjermani.

Thibaut Courtois (Belgjikë)
Pavarësisht se grisi ACL në gjurin e tij të majtë në parasezon, dhe më pas dëmtoi meniskun e brendshëm në të djathtën e tij më 19 mars, Thibaut Courtois u kthye në aksion për Real Madridin në fitoren e tyre në La Liga ndaj Cadiz më 4 maj.

Megjithatë, portieri nuk do të luajë asnjë rol në Euro 2024 për shkak të një përplasjeje shumë publike dhe shumë të hidhur me trajnerin e Belgjikës, Domenico Tedesco. Dyshja u përplasën verën e kaluar, me Tedesco që pretendoi se Courtois humbi ndeshjen kualifikuese të Euro 2024 me Estoninë sepse ishte i mërzitur që nuk iu dha shiriti i kapitenit.

Trajneri belg pohoi përpara pushimit ndërkombëtar të marsit: “Unë provova gjithçka për ta çuar atë në Kampionatin Evropian këtë verë, por gjëja e fundit që dëgjova ishte se ai nuk ndihej gati për të shkuar. Ishte e qartë dhe e sinqertë nga ana e tij. .”

Courtois u përgjigj duke e quajtur në mënyrë efektive Tedescon një gënjeshtar në mediat sociale me tre emoji të Pinocchio-s dhe që atëherë ka deklaruar se edhe pse ai ende dëshiron t’i “zgjidhë gjërat si dy të rritur” , ai e pranon lirisht se “diçka i këputi brenda” pas mospërfilljes së kapitenit dhe se mbetet i tërbuar nga “shkelja e besimit” .

Duke qenë se Courtois gjithashtu akuzoi trajnerin për rrjedhje të informacionit në shtyp, tani duket se ka pak shanse për një tërheqje të portierit për sa kohë që Tedesco mbetet në krye.

Marten de Roon (Holandë)
Ka qenë një fund i trishtuar i një sezoni të gëzueshëm për Marten De Roon, i cili luajti një rol integral në ecurinë e Atalantës në finalen e Ligës së Evropës, por humbi vendimtarin në Dublin me një dëmtim që më pas e përjashtoi atë nga Euro.

“Nuk mund ta imagjinoj se kam pasur një javë në karrierën time, apo në jetën time, që ka pasur kaq shumë ulje dhe ngritje. Humba Kupën e Italisë, nuk mund të luaja në finale, fitova Europa League,” Holanda. ka shkruar mesfushori në rrjetet sociale.

“Në atë gjendjen e fundit euforike, kalova shumë kohë me stafin mjekësor: më rezulton që nuk mund të luaj në Euro. Do ta kaloj, do të shikoj skuadrën dhe miqtë e mi si tifoz, por tani për tani. është një ditë shumë e vështirë”.

Frenkie de Jong (Holandë)
Nuk kishte asnjë garanci se Frenkie de Jong do të paraqitej në Euro 2024 edhe pse Ronald Koeman e përfshiu atë në skuadrën e tij të Holandës. Mesfushori nuk kishte parë asnjë minutë veprim për Barcelonën që nga humbja e El Clasico më 21 prill ndaj Real Madridit për shkak të një problemi të përsëritur në kyçin e këmbës. Rrjedhimisht, nuk ishte befasi të shihje De Jong të tërhiqej vetëm disa ditë përpara hapjes së turneut të kombit të tij.

“Jam i trishtuar dhe i zhgënjyer që nuk do të arrij në Kampionatin Evropian”, ka shkruar 27-vjeçari në Instagram. “Ne kemi bërë shumë punë për të gjatë javëve të fundit, por kyçi im ka nevojë për më shumë kohë për fat të keq.”

Lewis Ferguson (Skoci)
Gjërat po shkonin kaq mirë për Lewis Ferguson. Me mesfushorin sulmues që luan një rol kryesor në përpjekjen tronditëse të Bolonjës për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm, Ferguson po lidhej me Juventus dhe Napoli.

24-vjeçari po ashtu po priste me padurim paraqitjen e tij të parë në një turne të madh ndërkombëtar kur ndodhi fatkeqësia, me Ferguson që pësoi një dëmtim ACL në një ndeshje kundër Monzas më 13 prill. Kështu, ëndrra e Fergusonit për euron u prish dhe shpresat e tij e një kalimi të profilit të lartë të verës kanë mbaruar gjithashtu.

Gavi (Spanjë)
Barcelona raportohet se fajësoi trajnerin e Spanjës, Luis de la Fuente për dëmtimin që Gavi pësoi në një ndeshje të pakuptimtë kualifikuese për Euro 2024 kundër Gjeorgjisë nëntorin e kaluar. Mesfushori ishte një nga vetëm dy lojtarët që ruajtën vendin e fillimit nga ndeshja kundër Qipros që kishte vulosur vendin e La Roja në Gjermani tre ditë më parë, kështu që Blaugrana u tërbuan kur Gavi u detyrua të largohej vetëm 24 minuta në ndeshjen në Valladolid me ” një këputje e plotë e ligamentit të kryqëzuar anterior në gjurin e tij të djathtë dhe një dëmtim shoqërues i meniskut anësor” .

De la Fuente hodhi poshtë akuzat se adoleshenti ishte në rrezik për t’u djegur siç ishte, duke këmbëngulur se ai ishte “i freskët” dhe plotësisht i aftë për të luajtur. “Kjo mund të ndodhë në çdo situatë,” argumentoi ai. “Ishte një aksident, një fatkeqësi. Ai ishte i përsosur për të luajtur.”

Cilado qoftë e vërteta, Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) thuhet se ka vendosur që Gavi nuk do të thirret përsëri për detyrën ndërkombëtare deri vitin e ardhshëm, edhe pse ai duhet të jetë në gjendje të kthehet në lojë në kohë për fillimin e sezonit 2024-2025. fushatë.

Serge Gnabry (Gjermani)
Vendi i Serge Gnabry në skuadrën e Gjermanisë për Euro 2024 ishte në dyshim pas një sërë dështimesh, njëra prej të cilave e mbajti atë jashtë ndeshjeve ndërkombëtare të marsit.

Megjithatë, ai ende shpresonte të bënte shkurtimin pas kthimit në kohë për fundin e biznesit të sezonit – vetëm për të pësuar një dëmtim të kofshës vetëm 27 minuta në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve të Bayern Munich kundër Real Madridit. Gnabry më pas u përjashtua nga fusha për një periudhë të papërcaktuar kohore, duke i dhënë fund ëndrrës së tij në Euro.

Jack Grealish (Angli)

Thjesht fakti që përjashtimi i Jack Grealish nga skuadra përfundimtare e Anglisë për Euro 2024 ishte një surprizë e vogël ju tregon gjithçka që duhet të dini se sa keq ka performuar anësori dikur shumë i vlerësuar gjatë vitit të kaluar.

Pavarësisht se luajti për Manchester Cityn, Grealish kontribuoi vetëm me tre gola dhe tre asistime në 36 paraqitje në të gjitha garat, që do të thotë se lojtari prej 100 milionë funtesh kishte rënë shumë poshtë renditjes së parë përpara fundit të sezonit.

Jordan Henderson (Angli)
Vendimi i Jordan Henderson për t’u larguar nga Liverpool për në Al-Ettifaq verën e kaluar rezultoi një katastrofë PR dhe sportive. Përveçse u kritikua nga publiku britanik për hipokrizinë e tij të supozuar duke vënë paratë mbi parimet, Henderson u largua pas vetëm gjashtë muajsh në Arabinë Saudite, duke u kthyer në Evropë me Ajax.

Megjithatë, mesfushori veteran nuk arriti ta kthente karrierën e tij në rrugën e duhur në Amsterdam dhe përjashtimi i tij nga skuadra e Anglisë për Euro u mirëprit nga shumica e tifozëve të vendit – edhe pse menaxheri Gareth Southgate ia atribuoi mungesën e Henderson shqetësimeve të fitnesit.

“Ai është një profesionist fantastik dhe ishte një thirrje e vështirë për t’u bërë,” tha Southgate. “Ai do të jetë një miss. Ai është një individ i jashtëzakonshëm dhe qenie njerëzore fantastike. Faktori përcaktues është dëmtimi që ai mori në kampin e fundit. Ai humbi pesë javë dhe ai thjesht nuk ka qenë në gjendje të arrijë intensitetin [ne duhet] në lojëra që atëherë.”

Lucas Hernandez (Francë)
Fushata e Lucas Hernandez në Kupën e Botës 2022 zgjati vetëm 13 minuta, me mbrojtësin e gjithanshëm që çau ACL në këmbën e tij të djathtë në ndeshjen hapëse të Francës në grup, kundër Australisë. Mjerisht, ai tani nuk do të arrijë as në Euro 2024 pasi pësoi të njëjtin dëmtim në gjurin e tij të majtë në humbjen e gjysmëfinales së Champions League të Paris Saint-Germain kundër Borussia Dortmund .

28-vjeçari, i cili mund të luajë qendër-mbrojtës ose mbrojtës i majtë, tashmë i është nënshtruar një operacioni dhe nuk ka gjasa të luajë përsëri deri në vitin 2025.

Mats Hummels (Gjermani)
Mbrojtësi më i mirë në Ligën e Kampionëve të këtij sezoni , Mats Hummels realizoi një sërë paraqitjesh të bujshme gjatë ecurisë befasuese të Borussia Dortmundit deri në finale – duke përfshirë dy paraqitje fituese të Man of the Match kundër Paris Saint-Germain në katër ndeshjet e fundit.

Megjithatë, trajneri i Gjermanisë, Julian Nagelsmann, ka vendosur të lërë Hummels në shtëpi, sepse Antonio Rudiger dhe Jonathan Tah janë dyshja e tij e parë e qendërmbrojtësit, me insinuatën e qartë që 35-vjeçari i hapur nuk do të kishte gjetur rolin e studiuesit. sipas dëshirës së tij dhe, për rrjedhojë, mund të kishte prishur dhomën e zhveshjes.

Reece James (Angli)
Reece James deklaroi në një postim në mediat sociale në fund të shkurtit se “kthimi po vjen” – por në fakt nuk ndodhi deri në mes të majit. As nuk shkoi veçanërisht mirë, me mbrojtësin e djathtë të Chelseat të përjashtuar në ndeshjen e dytë nga vetëm dy paraqitje para fundit të sezonit.

Rrjedhimisht, Southgate vendosi të mos thërriste James për Euro për dy arsye kryesore. Së pari, 24-vjeçari, i cili ka një histori të gjatë problemesh me kërpudhat, i mungonte dëshpërimisht fitnesi në ndeshje. Së dyti, James luan në një pozicion në të cilin Southgate është i pajisur mirë.

Harry Maguire (Angli)
Duke pasur parasysh mungesën e Gareth Southgate të qendërmbrojtësve cilësorë, Harry Maguire do të kishte filluar patjetër për Anglinë në Euro 2024. Megjithatë, pasi luajti veten në diçka që i ngjante formës së mirë gjatë gjysmës së dytë të sezonit, fushata e Maguire u ndërpre nga një problem me viçin. përfundimisht i pagoi shpresat e tij për të udhëtuar në Gjermani.

Është një goditje e hidhur për mbrojtësin shumë të keqtrajtuar, i cili do të jetë 33 vjeç deri në fillimin e Botërorit të ardhshëm.

Christopher Nkunku (Francë)
Shpresat e Christopher Nkunku për të arritur në Gjermani u shkatërruan nga problemet e vazhdueshme të lëndimeve që dëmtuan sezonin e tij të parë në Chelsea, me sulmuesin që pësoi një dëmtim në gju në parasezon që kërkonte operacion , duke e përjashtuar kështu atë jashtë fushës për katër muaj.

Ai dukej i mprehtë pas kthimit të tij në lojë, madje duke shënuar në debutimin e tij në Premier League në prag të Krishtlindjeve, por u mënjanua përsëri në janar, këtë herë me një ankesë në ije , përpara se të dëmtonte muskujt e tij muajin e ardhshëm.

Nkunku bëri rikthimin e tij në humbjen 5-0 të Chelsea ndaj West Hamit më 5 maj, por Deschamps vendosi të mos luajë kumar për një lojtar që ende nuk ka shënuar për Francën. “Sigurisht që Nkunku mund të ishte thirrur, por ai kishte një sezon të komplikuar”, shpjegoi shefi i Bleus. “Ai luajti disa minuta kohët e fundit, por nuk ishte mjaftueshëm. Christopher është shëruar, kjo është e sigurt, por ai nuk ka filluar ende një ndeshje që nga kthimi i tij.”

Paul Pogba (Francë)
Paul Pogba është lënë “zemërthyer” nga pezullimi i tij katërvjeçar për shkak të testimit pozitiv për një substancë të ndaluar gushtin e kaluar , gjë që është plotësisht e kuptueshme. Mesfushori këmbëngul se ai kurrë nuk ka marrë me vetëdije ilaçe për rritjen e performancës (metabolitë të testosteronit janë gjetur në sistemin e tij), por nëse ai nuk arrin të anulojë pezullimin në apel në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS), mesfushori ndoshta nuk do të luajë kurrë. për Juventusin apo vendin e tij kurrë më.

Pogba kishte luftuar me një sërë problemesh lëndimesh siç ishte dhe humbi Kupën e Botës 2022 në Katar pasi nuk arriti të rikuperohej në kohë nga operacioni. Rrjedhimisht, tashmë kishte dyshime serioze nëse ai do të rimarrë ndonjëherë formën që e bëri atë lojtarin më të shtrenjtë në historinë e futbollit në vitin 2016, kur ai u transferua nga Juve te Manchester United.

Marcus Rashford (Angli)
Pavarësisht se ishte një nga sulmuesit më të mirë të Anglisë në Kupën e Botës 2022, Marcus Rashford është lënë jashtë skuadrës paraprake të Southgate për Euro, me lojtarin e Manchester United duke paguar çmimin për një sezon të dobët që dha vetëm tetë gola në 43 paraqitje në të gjitha garat. në nivel klubi.

“Me Marcus, thjesht ndjej se lojtarët e tjerë në atë zonë të fushës kishin sezone më të mira,” shpjegoi Southgate. “Është aq e thjeshtë sa ajo.”

Raheem Sterling (Angli)
Raheem Sterling ka një histori për t’u ngjitur për Anglinë në ndeshje të mëdha dhe ishte lehtësisht lojtari i tyre më i mirë gjatë garës së tyre në finalen e Euro 2020. Anësori i Chelsea u kthye në diçka afër më të mirës në fillim të sezonit, por edhe atëherë , Southgate po argumentonte se Sterling kishte “një luftë në duart e tij” për të rimarrë vendin e tij në ekipin kombëtar.

Pra, ishte si befasi e vogël të shihje 29-vjeçarin të përjashtuar nga skuadra e Anglisë në Euro, duke qenë se Sterling pësoi një rënie të tillë në formë saqë ai madje u bë një objektiv i djemve të “Stamford Bridge”. Gjithashtu nuk e ndihmoi që ai u tejkalua plotësisht nga shoku i tij i skuadrës në Chelsea, Cole Palmer.

Jurrien Timber (Holandë)
Pasi bëri përshtypje si në parasezon ashtu edhe në Community Shield, Jurrien Timber iu dha një goditje shkatërruese në debutimin e tij në Premier League për Arsenalin, me nënshkrimin e verës që pësoi një dëmtim ACL në fitoren 2-1 ndaj Nottingham Forest gushtin e kaluar.

Pavarësisht frikës fillestare se sezoni i mbrojtësit holandez tashmë kishte përfunduar, Timber bëri një rikthim të shumëpritur në lojë në një ndeshje të Premier League 2 kundër Blackburn Rovers më 22 prill – dhe e shënoi rastin me një gol mahnitës. Ai bëri rikthimin e tij në ekipin e parë në ditën e fundit të sezonit, duke luajtur 21 minuta në fitoren 2-1 ndaj Evertonit në Emirates.

Megjithatë, pavarësisht nga shkathtësia mbresëlënëse e Timber, trajneri i Holandës Ronald Koeman vendosi të mos e përfshijë 22-vjeçarin në skuadrën e tij në Euro.

Sandro Tonali (Itali)
Pasi bëri një fillim inkurajues të karrierës së tij në Premier League pas transferimit të tij tronditës nga AC Milan në Newcastle, Sandro Tonali e gjeti veten të kapur në skandalin më të madh të basteve që goditi futbollin italian që nga vitet 1980. Në fund, mesfushori u dënua me 10 muaj për përfshirje në lojëra të paligjshme të fatit, duke filluar nga 27 tetori 2023 – duke e përjashtuar kështu atë nga Eurot e kësaj vere.

Pezullimi i tij përfaqësoi një zhgënjim të madh për Italinë, duke qenë se Tonali do të kishte qenë sfidues për një vend titullari në skuadrën e Luciano Spalletti-t, por padyshim që aspekti më i rëndësishëm i gjithë kësaj çështjeje të dhimbshme është se 24-vjeçari tani po merr ndihmën që i nevojitet. për të kapërcyer problemin e tij të lojërave të fatit.

Ben White (Angli)
Ben White nuk ka luajtur për Anglinë që nga largimi i Kupës së Botës 2022 për “arsye personale” dhe mërgimi i tij i vetë-imponuar duket se nuk ka gjasa të përfundojë së shpejti. Trajneri i Tre Luanëve, Gareth Southgate u përpoq të thërriste mbrojtësin e djathtë të Arsenalit për ndeshjet ndërkombëtare të marsit kundër Brazilit dhe Belgjikës, por u informua nga drejtori sportiv i Topçinjve, Edu se lojtari nuk donte të vihej në dispozicion për përzgjedhje.

“Për mua është një turp i madh,” tha Southgate. “Ai është një lojtar që e morëm në Euro, një lojtar që e morëm në Kupën e Botës dhe fola me të pas Katarit sepse doja ta zgjedhja. Ai nuk është i disponueshëm për ne dhe nuk ka fare problem mes nesh. dhe unë gjithashtu duhet të them se nuk ka kurrë ndonjë problem me [trajnerin] Steve Holland sepse kjo është përmendur në artikuj dhe kjo nuk më pëlqen.

“Unë dua që ajo derë të jetë e hapur. Ai do të ishte në këtë skuadër, por ai nuk është i disponueshëm për ne dhe unë duhet të fokusohem se kush mund të na ndihmojë”.

Joshua Zirkzee (Holandë)
U fol shumë se Joshua Zirkzee do të futej me forcë në skuadrën e Holandës në minutën e fundit, pasi luajti një rol kryesor në kualifikimin tronditës të Bolonjës për në Ligën e Kampionëve. Megjithatë, sulmuesi imponues me teknikën e mrekullueshme, i cili është krahasuar me Zlatan Ibrahimovic, nuk e futi në skuadrën e Holandës.

Si rezultat, ai do të ndjekë turneun si tifoz ndërsa përpiqet të kuptojë nëse do të qëndrojë në Dall’Ara apo do t’i bashkohet një prej klubeve më të mira që thuhet se do të ndjekin nënshkrimin e tij këtë verë .