FFK-ja dërgon ankesë në UEFA për shfaqjen e flamujve nga tifozët serb

17.06.2024

Federata e Futbollit e Kosovës ka njoftuar përmes një komunikate se ka reaguar edhe zyrtarisht ndaj flamujve dhe thirrjeve raciste nga tifozët serb.

FFK-ja dërgon ankesë në UEFA për shfaqjen e flamujve nga tifozët serb Foto: Ilustrim

FFK-ja ka bërë me dije se ka dërguar një ankesë në UEFA, për shkak të shfaqjes së flamujve, sloganeve, thirrjeve raciste të serbëve në ndeshjen Serbi – Angli, që u luajt në kuadër të “EURO 2024” mbrëmë.

Shtëpia e futbollit kosovar po ashtu shtoi duke thënë se kështu dëshmohet urrejtja e shtetit serb ndaj fqinjëve të saj, duke shtuar më tutje se sjellje të tilla rrezikojnë edhe sigurinë, jo vetëm të Kosovës por edhe rajonit.

Komunikata e plotë:

https://www.instagram.com/p/C8TxjRKoBrU/?utm_source=ig_embed&ig_rid=a1bfc840-431c-4282-89e1-c98b1ab21637