Bizneset Vende Pune Ofertat

Shumica e punëtorëve nga Kosova në Kranj, te sllovenët ngjall shqetësim, frikë…

Shumica e punëtorëve nga Kosova në Kranj, te sllovenët ngjall shqetësim, frikë…

24.08.2023 Diaspora

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Në Kranj është rritur më së shumti numri i kosovarëve dhe shqiptarëve në pesë vitet e fundit. Ardhja e tyre ngjall shqetësim, frikë, zemërim tek disa, si dhe akuza se po përfitojnë nga ndihma financiare. Përhapja e gënjeshtrave sa po i kushton Sllovenisë? A janë ata shpesh viktima të shfrytëzimit nga punëdhënësit? Për punëtorët nga pellgu tradicional i Ballkanit, Sllovenia po bëhet jo tërheqëse. 

Shumica e kosovarëve dhe shqiptarëve kanë shkuar në Kranj vitet e fundit. Në pesë vjet (2018–2022), njësia administrative Kranj ka lëshuar 8668 leje qëndrimi dhe pune për kosovarët dhe 102 për shqiptarët. Një leje qëndrimi u mundëson të huajve nga vendet e treta të hyjnë në vendi dhe të qëndrojnë, të gjejnë punë. Vitin e kaluar ka lëshuar pothuajse katër herë më shumë leje për qytetarët e Kosovës se gjashtë vjet më parë. Megjithatë, të gjithë të huajt u rritën me 34 për qind. Njësitë administrative Kranj, njësitë Celje (3,183), Lubjana (2,773), Maribor (2,407) dhe Novi Gori (1,838) kanë dhënë më së shumti leje për kosovarët në pesë vjet. 

Ardhja e tyre ngjall parehati, frikë dhe zemërim tek disa. Ata janë kritikë edhe ndaj komunës së Kranjit, e cila drejtohet nga Matjaž Rakovec . Të huajt akuzohen për anashkalim të ligjit gjatë regjistrimit të vendbanimeve dhe përdorimit të ndihmave sociale. Siç sqarohet nga bashkia, ata duan të integrojnë të huajt në shoqëri me kurse falas për punësim të mëvonshëm (mjekësor, kujdestar) të organizuara nga zyra e punës, por siç thonë ata, “nuk ka interes nga ana e tyre, sepse marrin më shumë fonde nga ndihmat sociale ( ndihmat e fëmijëve etj)”. 

300 për qind më shumë leje për të huajt në Logatec

Në Logatec, numri i lejeve të punës dhe lejeve të qëndrimit është rritur për gati 300 për qind, me shumicën e të huajve nga Kosova. Në komunë jetojnë një numër i madh punëtorësh emigrantë dhe të huaj, të cilët jetojnë në degën e qendrës së azilit në Logatec. Sfidat janë veçanërisht të dukshme në integrimin e fëmijëve të të huajve në sistemin arsimor, për të cilin komuna gjithashtu siguron fonde për kurse shtesë të gjuhës sllovene nëse është e nevojshme, sqaroi Komuna e Logatecit. “Megjithatë, ne gjykojmë se të huajt integrohen me sukses në shoqëri. 

New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
FURRA PIZZERIA KOSOVARJA2 Gastronomi Rr.Xhavit Syla Suharek,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë