Bizneset Vende Pune Ofertat

Problemet me të cilat përballen mësimdhënësit në Zvicër

Problemet me të cilat përballen mësimdhënësit në Zvicër

12.08.2023 Diaspora

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Dhuna verbale dhe fizike ndaj mësuesve nuk janë raste të izoluara dhe situata është shqetësuese, nënvizoi, David Rey, kryetar i Unionit të mësuesve Romand (SER).

Një anketë e kryer në Zvicrën gjermanishtfolëse nga shoqata e tyre ombrellë dhe e publikuar në fillim të vitit 2023 tregon se dy të tretat e mësuesve kanë pësuar dhunë psikologjike ose fizike në pesë vjetët e fundit, shkruan RTS.

Këto shifra janë të vlefshme edhe për Zvicrën frëngjishtfolëse, vlerësoi David Rey. RVV u kërkon autoriteteve të luftojnë këtë plagë duke angazhuar burime të mjaftueshme njerëzore dhe financiare për të kryer diskutime, të cilat duhet të çojnë në një plan veprimi global. Në proces duhet të përfshihen të gjithë aktorët, përfshirë prindërit, theksoi ai, përcjell albinfo.ch.

Në lidhje me inteligjencën artificiale (AI), siç është softueri ChatGPT, sindikatat e mësuesve besojnë se shkollat nuk duhet ta ndalojnë atë. Një lëndë komplekse, përdorimi i inteligjencës artificiale në shkolla paraqet potencial, por edhe rrezik, sipas tyre. Ndër këto: plagjiaturë, mundësi të barabarta, varësi dhe ndikim në formimin e opinioneve politike.

Për të siguruar përdorimin e duhur të AI në klasa, mësuesit duhet të trajnohen dhe duhet të ketë mbështetje të specializuar në shkolla. Sindikatat po kërkojnë gjithashtu rregulla për mbrojtjen e të dhënave, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar, si dhe udhëzime etike, shkruan RTS.

Synimi i sindikatave përveç sensibilizimit të popullatës është edhe presioni ndaj politikanëve, në të kundërt asgjë nuk lëviz. Edhe nëse situata në Zvicrën frëngjishtfolëse është më pak kritike sesa në Sarine, mungesa e personelit të kualifikuar shqetëson të gjithë vendin, këmbëngulën ata.

Sindikatat kanë paralajmëruar prej vitesh për mungesën e mësuesve të kualifikuar, veçanërisht në Zvicrën gjermanishtfolëse.

Kjo rrezikon cilësinë e arsimit në Zvicër dhe në vend si lokacion biznesi në tërësi, përcjell albinfo.ch.

Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
ISEFERI SH.P.K. Prodhim Zona Industriale-Shirokë, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë