Bizneset Vende Pune Ofertat

Pasojat e përmbytjeve në Slloveni, lejet e punës do të lëshohen brenda 10 ditëve

Pasojat e përmbytjeve në Slloveni, lejet e punës do të lëshohen brenda 10 ditëve

14.09.2023 Diaspora

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Ligji i ndërhyrjes parashikon gjithashtu përshpejtimin e procedurave në lidhje me punësimin dhe punën e të huajve në profesione që mungojnë tashmë në tregun e punës dhe nevojiten urgjentisht për të eliminuar pasojat e përmbytjeve. Instituti do të shqyrtojë procedurat brenda 10 ditëve.

Kështu, Agjencia e Punësimit do të zgjidhë me prioritet procedurat për dhënien e lejeve të punës dhe pëlqimeve për leje qëndrimi për punëtorët e huaj, më së voni brenda 10 ditëve.

Punëdhënësit e mirëpresin masën, por dëshirojnë që procedurat të shkurtohen edhe më shumë.

Muratorët, marangozët, çatitë, izolatorët, instaluesit, mekanikët, elektricistët dhe drejtuesit e makinerive të rënda – këta janë disa nga punëtorët më të kërkuar që do të nevojiten në zonat e prekura. Lista e profesioneve për të cilat do të zbatohet rregullorja e re do të bëhet e ditur javën e ardhshme.

Të huajt që nuk kanë nevojë për vizë do të mund të hyjnë në Slloveni. “Kjo do të thotë se ky ligj përjashton punëtorët nga vendet e largëta të Afrikës dhe Azisë. Megjithatë, ligji është i dedikuar për të gjithë qytetarët e ish-RSFJ-së dhe vendet nga Evropa që nuk janë ende në Bashkimin Evropian. Procedurat janë shkurtuar nga disa muaj në dhjetë ditë – shkon gjegjësisht anashkalimi i njësisë administrative në këto raste – punëtorëve u duhet vetëm pëlqimi i Institutit për të filluar punën”, tha përfaqësuesi i Institutit të Punësimit , Miho Shepec.

“Gjëja thelbësore këtu është që këta persona do të mund të marrin pëlqimin e Institutit brenda 10 ditëve pasi të mbërrijnë në Slloveni, në mënyrë që të fillojnë punën dhe të mos kenë nevojë të presin një leje qëndrimi dhe pune, e cila në kushte normale duhet të lëshohet brenda tre muajve nga lëshimi nga njësia administrative”, shpjegoi ministri i Punës Luka Mesec.

Zejtarët do të donin që koha e përpunimit të aplikimit të përgjysmohej. “Marrëveshjet e punës duhet të trajtohen me prioritet ose më së voni brenda pesë ditëve, por propozohet një afat 10 ditor, i cili në këtë situatë është shumë i gjatë”, thotë Franc Vesel nga OZS.

Legjislacioni mundëson gjithashtu një fillim më të shpejtë të ofrimit të shërbimeve për punëtorët e huaj të punësuar nga punëdhënësit e huaj.

Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë