Bizneset Vende Pune Ofertat

Parandalimi i terrorizmit, Gjermania, Italia, Sllovenia dhe Austria vendosin kontrollet në pikat kufitare

Parandalimi i terrorizmit, Gjermania, Italia, Sllovenia dhe Austria vendosin kontrollet në pikat kufitare

18.10.2023 Diaspora

Italia ka njoftuar Slloveninë se, për shkak të situatës në Evropë dhe Lindjen e Mesme, po vendos kontroll në kufirin me Slloveninë. Sipas informacioneve jozyrtare, si rezultat, Sllovenia pritet të vendosë kontroll në kufijtë me Kroacinë dhe Hungarinë.

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Piantedosi, në një bisedë telefonike të martën në mbrëmje e informoi kolegun e tij slloven Boshtjan Poklukar për vendosjen e mbikëqyrjes në kufirin slloveno-italian.

Italia po vendos kontrolle për shkak të situatës në Evropë dhe Lindjen e Mesme dhe thelbi i kësaj mase të përkohshme është parandalimi i terrorizmit dhe krimit të organizuar, tha Piantedosi, njoftoi Ministria e Brendshme (MNZ).

Të dy ministrat ranë dakord se rruga e Ballkanit Perëndimor, e cila monitorohet nga afër nga shërbimet e sigurisë sllovene dhe italiane, mund të jetë një korridor tërheqës për radikalizimin e mundshëm.
Poklukar theksoi domosdoshmërinë e përkohshmërisë dhe proporcionalitetit të kësaj mase. Ai i kërkoi kolegut të tij italian se masat duhet të jenë proporcionale dhe miqësore për qytetarët e Sllovenisë, në mënyrë që “të mos thyejmë lidhjet kulturore, miqësore dhe familjare të njerëzve që jetojnë përgjatë kufirit”.

Dy ministrat ranë dakord gjithashtu që së shpejti të takohen me drejtorët e përgjithshëm të policisë dhe të bien dakord se si dhe ku do të zbatohet masa, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Ata po ashtu theksojnë se policia sllovene po monitoron intensivisht situatën dhe po i përshtat masat për të garantuar sigurinë e të gjithë banorëve sllovenë.

Pas këtij njoftimi të Italisë, sipas informacioneve jozyrtare nga STA, Sllovenia po përgatit një njoftim për Komisionin Evropian për vendosjen e kontrolleve në kufijtë me Kroacinë dhe Hungarinë.

Austriakët kontrollojnë edhe kufirin me Çekinë

Austria ka vendosur kontrolle edhe në kufirin me Republikën Çeke, gjë që vendosi ta bëjë pasi Gjermania vendosi kontrolle në kufijtë me Çekinë, Poloninë dhe Zvicrën për shkak të migrimit të paligjshëm.

Siç njoftoi të martën Ministria e Brendshme në Vjenë, ata duan të pengojnë trafikantët që të lëvizin në kufirin Austro-Çek.

Ministria e Brendshme e Austrisë do të koordinohet me autoritetet kompetente çeke për kontrollin kufitar. Kontrolli do të kryhet kryesisht në gjashtë pika kufitare.

“Bashkëpunimi ndërkombëtar është vendimtar në marrjen e veprimeve vendimtare kundër migracionit të paligjshëm, mafias kontrabandë dhe kërcënimeve terroriste,” tha ministri i Brendshëm Gerhard Karner.

Në luftën kundër migracionit të paligjshëm, Austria prej disa vitesh kontrollon kufijtë e saj me Hungarinë dhe Slloveninë, e që nga fillimi i muajit edhe kufijtë me Sllovakinë.

Këtë javë, ajo informoi Komisionin Evropian për zgjatjen e re të kontrollit në kufirin me Slloveninë dhe Hungarinë për gjashtë muaj të tjerë. Ajo e justifikoi vendimin me presionin e azilkërkuesve, presionin e madh në kufijtë e jashtëm të BE-së, kërcënimin e trafikut të armëve dhe rrjeteve kriminale nga lufta në Ukrainë dhe trafikimin e qenieve njerëzore.

Sllovenia ka kundërshtuar gjithmonë zgjerimin e kontrollit austriak. Në të njëjtën kohë, ajo tërheq vëmendjen për vendimin e Gjykatës së Drejtësisë së BE-së se zgjerimi i kontrollit kufitar për shkak të të njëjtit kërcënim nuk është në përputhje me ligjin e BE-së dhe pret që Austria të ndërpresë zbatimin e kontrollit të përkohshëm kufitar me Sllovenia.

Ministria e Brendshme austriake të martën theksoi se, përveç Austrisë, kontrolle kufitare kryejnë edhe vendet e Shengenit, Sllovakia, Polonia, Çekia, Gjermania, Danimarka, Franca, Norvegjia dhe Suedia.

Mirëpo, në shtator, për shkak të njoftimeve të fundit nga disa vende se do të rifusin kontrollet në kufijtë e tyre me shtetet e tjera anëtare, Komisioni Evropian theksoi se ky kontroll duhet të jetë një masë ekstreme

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Gjendja në vendkalimet kufitare, në Merdar deri në katër orë pritje

Gjendja në vendkalimet kufitare, në Merdar deri në katër orë pritje

Derisa mërgimtarët po kthehen në shtetet e Evropës, në vendkalimet kufitare të Kosovës me Serbinë edhe sot në orët e pasdites kanë vazhduar pritet e gjeta dhe kolonat.

Sipas raportit të përditësuar para disa minuta nga Ministria e Punëve të Brendshme, bëhet e ditur se pritjet janë regjistruar në vendkalimin kufitar në Merdar, ku për të dalë nga Kosova duhet pritet deri në katër orë, kurse për hyrje në territorin tonë pritje ka deri në tri orë e gjysmë.

Në këtë pikë kufitare kolona e automjeteve ka arritur në 1.8 kilometër dhe në hyrje deri në 50 metra.

Po ashtu, pritje ka edhe në kalimin kufitar te Dheu i Bardhë, ku pritjet në hyrje janë 25 deri në 30 minuta e kolona është 150 metra, ndërkaq pritjet në dalje janë deri në dy orë e kolona e automjeteve ka arritur deri në

Në pikën tjetër të kalimit kufitar Dheu i Bardhë pritjet në hyrje janë 25-30 minuta dhe kolona është 200 metra, teksa në dalje pritjet janë deri në dy orë, kurse kolona e automjeteve është deri në 800 metra.

Gjithashtu, pritje ka edhe në pikë kalimin kufitar në Jarinje, ku për të hyrë në Kosovë nga kjo pikë kufitare duhet pritur deri në 30-40 minutra, kurse dalje deri në dy orë e 20 minuta, e kolona e automjeteve ka arritur deri në 1 kilometër.

Për të përcjellur në kohë reale gjendjen në vendkalimet kufitare të Kosovës klikoni KËTU.

Rreth 2 mijë aplikime më pak nga mërgimtarët për policat e sigurimit

Rreth 2 mijë aplikime më pak nga mërgimtarët për policat e sigurimit

Me të arritur në pikat kufitare, bashkatdhetarët mund të aplikojnë për policat e sigurimit. Ato janë të ndara në shumë kategori, por në kategorinë e automjeteve dhe biçikletave aplikimet kanë shënuar rënie për rreth 2000 sosh krahasuar më vitin e kaluar.

Sami Mazreku, drejtor ekzekutiv i Byrosë Kosovare të Sigurimeve, tregon për numrin e aplikimit në këto kategori.

“Nëse e marrim periudhën 1 janar deri më 31 korrik janë 240 mijë e 802 polisa që janë lëshu në emër të kësaj kategorie. Nëse flasim për vlerë këto 240 mijë e 802 vetura, bëjnë 4.4 milionë euro, të cilat munden me ju nënshtru procesit të rimbursimit te ministria e financave”, ka theksuar Mazreku për RTK-në.

Në kuadër të Pakos së Ringjalljes masa 4.5 të miratuar nga Qeveria në vitin 2021, mbështetja e Mërgatës, ka për qëllim lehtësimin e barrierave të shqiptarëve që jetojnë në Diasporë. Në intervistat e realizuara nga INDEP, disa nga mërgimtarët kanë mendime të ndryshme rreth çështjes së pagesës së policave kufitare.

Një mërgimtar mendon se kjo masë nuk është e qëlluar dhe se mjetet Qeveria mund t’i përdorte për tjetër qëllim.

Ardhje të bashkatdhetarëve ka edhe në forma të tjera. Të dhënat e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës tregojnë për shifra më të mëdha të udhëtimeve me aeroplan.

Ky është viti i tretë që Qeveria mbulon policat e sigurimit nga buxheti i Kosovës. Në vitin 2020 dhe 2021, polica merrej falas në kufi nga bashkatdhetarët, ndërsa këtë vit, është vendosur për rimbursim.

Policia: Vendimi për pajisje me dokumentin për hyrje-dalje po zbatohet, Jarinja dhe Bërnjaku janë të mbyllura

Policia: Vendimi për pajisje me dokumentin për hyrje-dalje po zbatohet, Jarinja dhe Bërnjaku janë të mbyllura

Vendimi për pajisje me dokumentin për hyrje-dalje të qytetarëve që posedojnë dokument personal identifikimi të lëshuar nga autoritetet e Serbisë, të cilët paraqiten për kalim të kufirit shtetëror të Republikës së Kosovës, ka filluar të zbatohet në nivel vendi.

Dy pikat kufitare Jarinje dhe Bernjak vazhdojnë të mbesin të mbyllura për qarkullim, për shkak të vazhdimit të bllokimit të rrugëve në drejtim të këtyre dy pikë kalimeve kufitare, të cilat janë bërë me mjete të rënda nga persona/grupe të organizuara kriminale.

Informacionet zyrtare konfirmojnë se dje, më 31.07.2022 pas bllokimit të rrugëve në Veri të Mitrovicës, në katër raste ka pasur të shtëna me armë zjarri në drejtim të njësiteve policore si dhe në një rast është dëgjuar të ketë ndodhur një detonim. Fatmirësisht nuk raportohet për ndonjë qytetar apo zyrtar policorë të plagosur nga arma e zjarrit.

Deri më tani janë raportuar katër raste ku qytetarët shqiptarë të cilët kanë qarkulluar në atë pjesë janë ndaluar dhe maltretuar, duke iu shkaktuar lëndime dhe shkaktim të dëmeve materiale në automjetet e tyre, nga ana e personave të dyshuar të cilët dyshohet se janë pjesë e organizimeve të bllokimit të rrugëve.

Policia e Kosovës të gjitha veprimet e mëtejme do ti ndërmerre në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.

Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende29 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë