Gjendja e jashtëzakonshme në disa pjesë të Francës pas përmbytjeve

16.11.2023

Pjesë të Francës lindore dhe veriore janë në gjendje të jashtëzakonshme, pas përmbytjeve shkatërruese që kanë shkaktuar shembjen e rrugëve, kanë detyruar mijëra njerëz të evakuhen nga shtëpitë e tyre të mbytura nga uji dhe kanë detyruar mbylljen e shkollave dhe ndërtesave publike. Ndërsa alarmi në rajonin Pas-de-Calais, në Francën veriore, është ulur nga i […]

Gjendja e jashtëzakonshme në disa pjesë të Francës pas përmbytjeve Foto: People walk in a flooded street of Le Doulac, northern France, Tuesday, Nov. 14, 2023. President Macron and his wife, Brigitte, visit inundated towns near Calais in northern France after a series of storms and heavy rains forced school evacuations, flooded farm fields and strained public services. Macron wants to show his support to residents and rescue teams, the French presidency said. (AP Photo/Aurelien Morissard, Pool)

Pjesë të Francës lindore dhe veriore janë në gjendje të jashtëzakonshme, pas përmbytjeve shkatërruese që kanë shkaktuar shembjen e rrugëve, kanë detyruar mijëra njerëz të evakuhen nga shtëpitë e tyre të mbytura nga uji dhe kanë detyruar mbylljen e shkollave dhe ndërtesave publike.

Ndërsa alarmi në rajonin Pas-de-Calais, në Francën veriore, është ulur nga i kuq në portokalli, banorët e Alpeve të Haute-Savoie në Francën lindore kanë qëndruar në gatishmëri të lartë, raporton Euronews.

Në Pas-de-Calais, më shumë shi parashikohet të enjten, qetësi të premten dhe më shumë stuhi gjatë fundjavës.

Qyteti Saint-Etienne-au-Mont në Pas-de-Calais është përmbytur që nga mbrëmja e së martës dhe rrugët janë ende të bllokuara.

Kryebashkiakja e qytetit fqinj të Saint-Leonard, Gwenaëlle Loire, thotë se njerëzit kanë humbur gjithçka, duke e përshkruar komunitetin si një “qytet fantazmë”.

Shumë njerëz atje janë detyruar të strehohen në katet e sipërme të shtëpive të tyre dhe Loire është i shqetësuar se situata mund të përkeqësohet akoma.

“Kishte deri në 1.50 metra ujë në shtëpi, është e paprecedentë, është e padëgjuar” dhe “pasojat do të jenë shumë të ndërlikuara, sepse shtëpitë do të bëhen josanitare”, tha ajo për AFP, duke shtuar se ajo e di se njerëzit ka të ngjarë të braktisin qytetin plotësisht.

Duke vizituar Pas-de-Calais, presidenti Emmanuel Macron njoftoi një fond mbështetës prej rreth 50 milionë euro për të ndihmuar komunitetet e prekura.

Që nga 6 nëntori, rreth 1,400 njerëz janë evakuuar në Pas-de-Calais për shkak të këtyre përmbytjeve, të jashtëzakonshme në kohëzgjatjen dhe intensitetin e tyre.

Shërbimi meteorologjik kombëtar francez Meteo-France thotë se reshjet e dendura dhe përmbytjet janë një shenjë shqetësuese.

“Kjo është hera e parë që vendi ka regjistruar një akumulim të tillë mbi 26 ditë radhazi në të gjitha stinët”, duke iu referuar situatës midis 18 tetorit dhe 12 nëntorit.

Ministri i Bujqësisë, Marc Fesneau, ka shpallur një fond prej rreth 80 milionë euro për të mbështetur fermerët e prekur nga stuhitë dhe përmbytjet në Brittany, Normandi dhe Hauts-de-France.