Diaspora vazhdon me rekord të remitencave, për 4 muaj u sollën rreth 20 milionë € më shumë në Kosovë

  • 02.06.2022
Diaspora vazhdon me rekord të remitencave, për 4 muaj u sollën rreth 20 milionë € më shumë në Kosovë

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) raporton për dërgesat e parave në Kosovë në çdo muaj, ku sipas këtyre të dhënave bëhet e ditur se në katër mujorin e parë të vitit aktual (2022), mërgimtarët kanë dërguar 18 milionë euro më shumë në Kosovë.

Gjatë kësaj periudhe katër mujore, sipas të dhënave të BQK-së bëhet e ditur se vlera më e lartë e dërgesave ishte në muajin prill me 110.1 milion euro nga totali prej 351.5 milionë euro.


Në raportin e BQK-së bëhen të ditur edhe kanalet e dërgimit, ku sipas tyre 219.9 milionë euro (€) u transferuan me anë të agjencive të dërgesave të parave, ndërkaq mjetet e tjera me anë të bankave komerciale si dhe atyre kanaleve alternative.

Në gjithë këto mjete financiare nga ana e diasporës, sipas vendeve prin Gjermania me më së shumti dërgesa të parave drejt vendlindjes së tyre.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), nga Gjermania kanë ardhur 40% të dërgesave të parave, pasuar nga Zvicra me 18.5%, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) me 8%.

Ndërsa nga Italia kanë ardhur 4.7% të dërgesave, Austria me 5.1%, Belgjika 2.9%, Suedia 2.5%, Franca 3.7%, Norvegjia 1.8%, Kanada 1.4%, Mbretëria e Bashkuar 2.1%, Danimarka 0.3%, Finlanda 1.1%, Holanda 0.6%, Sllovenia 0.8% dhe vende të tjera 6.6%.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë