Zvicra numëron koston e stuhive të fundit me parashikime më ekstreme të motit

02.07.2024

Mijëra janë evakuuar dhe rrugët kryesore të transportit janë ndërprerë nga stuhitë dhe shirat e rrëmbyeshëm që përfshiu sërish Zvicrën.

Zvicra numëron koston e stuhive të fundit me parashikime më ekstreme të motit Foto: Ilustrim

Rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet rezultuan nga kushtet e rënda të motit që goditën kantonet jugore të Ticino dhe Valais, të cilat lanë shtatë të vdekur dhe të tjerë të zhdukur.

Disa rajone raportohet se kanë rënë deri në 200 litra shi për metër katror gjatë tre ditëve të fundit.

Presidentja federale Viola Amherd do të vizitonte rajonet e prekura sot dhe do të takohej me autoritetet lokale. 

Ticino: Mosbesim mes evakuimeve

Në Ticino, pjesa më e madhe e Luginës Maggia mbeti e shkëputur nga pjesa tjetër e vendit, pasi ura Visletto u fshi pranë Cevios. 

Shërbimet e urgjencës evakuuan banorët në komunitetet e afërta që kishin mbetur  pa ujë të pijshëm dhe pa komunikim në kantonin italishtfolës. 

Rreth 70 njerëz u evakuuan nga një kamp veror në luginën Lavizzara në Mogno dhe 300 u evakuuan nga një turne futbolli në Peccia.

Policia kantonale ka ngritur tre pika kontakti në Fusio, Piano di Peccia dhe San Carlo për ata që ende nuk kanë komunikim ose janë të shqetësuar për miqtë dhe familjen.

Shtrirja e shkatërrimit ka lënë shumë vendas të habitur. 

Në një konferencë për shtyp të dielën, kryetari i komunës së Lavizzara-s, dukshëm i tronditur, Gabriele Dazio, u tha gazetarëve : “Kurrë nuk e besoja se sytë e mi do të shihnin një ditë një shkatërrim të tillë” dhe se ai nuk e dinte se si mund t’i jepte komunitetit të tij një të ardhme. . 

Në të njëjtën konferencë për shtyp, presidenti kantonal Christian Vitta kërkoi solidaritet me rajonet e prekura, duke thënë: “Rajoni alpin u vu në një provë të vështirë javën e kaluar. Është e rëndësishme që i gjithë harku alpin të ndiejë afërsinë e popullsisë zvicerane këto ditë.”

Valais: Transporti i prekur rëndë

Valais gjithashtu u ndikua rëndë nga stuhitë e fundjavës. 

Qasja në luginën e Saas u ndërpre, me disa rrugë të bllokuara nga rrëshqitjet e dheut ose dëmtimet nga përmbytjet. 

Një digë pranë Niedergesteln u ça në tre vende , duke kërcënuar shtëpitë dhe rrugët në zonë. 

Përmbytjet çuan në mbylljen e linjës hekurudhore midis Leuk dhe Gampel-Steg . SBB vëren se mund të duhet deri të martën përpara se lidhjet të rifillojnë.

A9 midis Sierre dhe Sion u mbyll gjithashtu përkohësisht . Ajo u rihap të hënën në mëngjes, por shoferët përsëritën vonesa të konsiderueshme. 

Disa kalime jetike rrugore përmes Alpeve në kanton u prekën gjithashtu. 

Udhëtimi rrugor përmes Qafës Simplon mbetet i bllokuar nga rrëshqitjet e dheut , megjithëse trenat ende qarkullojnë përmes tunelit Brig-Iselle. 

Grimsel Pass gjithashtu mbetet i mbyllur deri në njoftimin e mëtejshëm , për shkak të dëmtimit të stuhisë në Goms . 

Për më tepër, Qafa e Furkelit pritet të qëndrojë e mbyllur deri në mes të korrikut , pasi një rrëshqitje e dheut bllokoi itinerarin. 

Pushim i lehtë përpara stuhive të tjera

Ndërsa shërbimi meteorologjik zviceran, MeteoSchweiz, parashikon një ulje të përkohshme të motit të ashpër gjatë ditëve të ardhshme, lehtësimi mund të jetë jetëshkurtër.

Temperaturat parashikohen të qëndrojnë në mesin e viteve njëzetë gjatë pesë ditëve të ardhshme, me reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit. 

Sipas modeleve të Qendrës Evropiane për Parashikimet e Motit me Distanca të Mesme (ECMWF) , megjithatë, stuhitë do të kthehen të shtunën.

Kjo paraqet një problem, sipas meteorologut të MeteoNews Klaus Marquardt , i cili theksoi sasitë e jashtëzakonshme të shiut të regjistruar në rajone tashmë të shkatërruara: “Kjo është një sasi jashtëzakonisht e lartë – veçanërisht në një periudhë kaq të shkurtër.”

Nëse toka tashmë është e ngopur me ujë, vazhdoi ai, atëherë mund të shohim një përsëritje të skenave nga fundjava e kaluar.