Zvicër, tre të zhdukur nga përmbytjet

22.06.2024

Tre persona janë zhdukur pasi përmbytjet përfshiu qytetin juglindor zviceran, Misox në luginën alpine të Graubunden.

Zvicër, tre të zhdukur nga përmbytjet Foto: Ilustrim

Një stuhi masive të premten mbrëma bëri që lumenjtë të thyejnë brigjet e tyre, duke përmbytur rrugët dhe duke bërë që disa dhjetëra banorë të evakuohen nga shtëpitë e tyre, shkruan BBC.

Pamjet nga qyteti, i cili shtrihet në bazën e malit ikonik Matterhorn, treguan përmbytjet që shpërthyen nëpër rrugë të premten.