Zvicër: Të hënën nis gjykimi për vrasjen Shqiponja Arifit nga bashkëshorti

07.06.2024

Në një të hënë të shtatorit 2022, të afërmit e një gruaje thirrën shërbimet e urgjencës. 41-vjeçarja ishte mbyllur në banjën e shtëpisë së saj në Bergdietikon AG dhe nuk reagonte ndaj trokitjeve dhe thirrjeve.

Zvicër: Të hënën nis gjykimi për vrasjen Shqiponja Arifit nga bashkëshorti Foto: Ilustrim

Policia dhe mjekët thyen derën, por mundën të përcaktojnë vetëm vdekjen e gruas.

Fillimisht autoritetet dyshuan për një vetëvrasje, por provat nuk përshtateshin. Një autopsi solli sigurinë se gruaja ishte mbytur. Një ditë pas gjetjes së gruas, burri i saj u arrestua, raporton “Zurichsee-Zeitung”.

Model në komunitetin shqiptar

Menjëherë u bë e ditur se e ndjera ishte Shqiponja Isufi, ekonomiste e njohur. Isufi, e natyralizuar prej vitesh, konsiderohej modele kosovare dhe për të kishin raportuar disa media. Në vitin 1990, nëntë vjeçarja kishte ardhur te prindërit e saj në Zvicër; nëna dhe babai kishin ikur më herët. Njëzet vjet më vonë, ajo përfundoi doktoratën në ekonomi me notën më të lartë “summa laude”.

Nëna e dy fëmijëve gjithmonë punoi me orar të plotë. Së fundmi, ajo ishte pedagoge në Universitetin e St. Gallenit dhe punoi për një firmë të njohur auditimi dhe konsulence.

Ajo u konsiderua një rol-model, veçanërisht në komunitetin shqiptar, sepse burri i saj mori përsipër një pjesë të kujdesit për fëmijët gjatë bllokimit nga Koronavirusi. Por me sa duket konfliktet po ziheshin nën sipërfaqen e paprekur, e cila u grumbullua në një femicid atë shtator që përcolli valë tronditjeje deri në atdheun e çiftit.

Burri ishte gjithashtu shqiptar, por vinte nga Maqedonia e Veriut. Ai është rritur në kantonin e Graubunden dhe është gjithashtu një qytetar i natyralizuar.

Prokurori publik kërkon 18 vjet

Tani ai do të duhet të përgjigjet në Gjykatën e Qarkut në Baden nga e hëna. Ai ka pranuar krimin dhe ndodhet në burg të parakohshëm, por prezumimi i pafajësisë vlen deri në vendimin përfundimtar. Gjyqi do të zhvillohet me dyer të mbyllura në Schafisheim AG, por mediat do të pranohen.

Prokuroria ka akuzuar bashkëshortin për vrasje dhe kërkon 18 vite burg. Duhet të supozohet se i akuzuari ka vepruar shumë brutalisht dhe në mënyrë të paskrupullt dhe se vdekja ishte e dhimbshme për viktimën, njoftoi zyra e lartë e prokurorit publik në Aargau nëntorin e kaluar, transmeton Klankosova.tv.

Detaje të tjera nuk dihen pasi aktakuza i nënshtrohet një periudhe bllokimi deri në fillimin e gjykimit.

Kritika shqiptare për “zakonet e prapambetura”

Interesimi për gjykimin ka të ngjarë të jetë i madh. Si rezultat, shumë shqiptarë denoncuan dhunën në familje dhe seksizmin në komunitetet e tyre në rrjetet sociale, duke thënë se femicidet si ajo ndaj Isufit nuk janë thjesht tragjedi, por rezultat i strukturave shoqërore dhe heshtjes kolektive.

Tezja e viktimës shkruante në një letër të hapur se mbesa e saj ishte bërë “viktimë e zakoneve të prapambetura”. Ajo e cilësoi dhunën si një “dukuri në rritje mes shqiptarëve” dhe pyeti: “Deri kur nuk do të kemi më nevojë të dëgjojmë për akte të tilla?”.

Ceremonia i ngjante një funerali shtetëror, raportoi “Watson”.