[VIDEO] 3.5 deri 4 milion euro për sheshin e qytetit në Suharekë

[VIDEO] 3.5 deri 4 milion euro për sheshin e qytetit në Suharekë

Suhareka do të ketë një shesh i cili do të shtrihet në një sipërfaqe bukur të madhe. Sheshi do të bllokojë rrugën nëpërmes qendrës së qytetit. Sheshi do të fillojë nga udhëkryqi tek Bodrumi i Verës dhe Postës së Qytetit, kalon tek Ura e Madhe dhe përfundon tek vendi që quhet Ura e Vogël, ose pranë objektit të zjarrfikësve.

Për këtë ndryshim urban në Suharekë është aplikuar konkurs arkitektonik. Në konkurs kanë marrë pjesë katër studio arkitekture, teksa përzgjedhja e tyre është bërë nga një komision i jashtëm dhe i pavarur.


Me këtë projekt aktivitetet edukative, sportive e kulturore të qytetit janë të kon­centruara në pjesën jug-perëndimore. Për këto funksione është menduar të dizajnohen oaza dhe hapësira përgjatë sheshit në mënyrë që të ofrohet mundësi zhvillimi të tyre edhe në hapësi­ra të përbashkëta ku ndërveprimi në mes qytetarëve është më i madh.

Pjesa qendrore do të rikthehet në një qendër si hapësirë multifunksionale dhe fleksibile, me mundësi të përshtatjes për aktivitete të shumta, sikur ditë festash, manifestime, panaire, gara sportive, kinema e hapur, ndarje çmimesh, panaire, prezantime e shumë të tjera.

Nëpër hapësirat e gjelbëruara përgjatë sheshit do të vendoset bimësi karakteristike të cilat gjinden në park të qytetit. Gjithash­tu pemët ekzistuese do të mbesin në lokacionin ekzistues ose do të zhvendosen sipas nevojës.

Hapësirat për parking janë propozuar sipas PZHU-së dhe janë propozuar edhe lokacione në prona publike perreth sheshit ku mund të krijohen mundësi parkimi. Gjithashtu një pjesë e mad­he e parkingjeve do të barten në pjesët e pasme të objekteve shumëkatëshe. Teksa sheshi është i qasshëm nga të gjitha rrugët e qytetit që atako­hen me të.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë