YouTube hoqi 7 milion llogari këtë vit të përdorura nga fëmijët dhe adoleshentët në dinakëri

  • 26.10.2021
YouTube hoqi 7 milion llogari këtë vit të përdorura nga fëmijët dhe adoleshentët në dinakëri

YouTube planifikon t’i tregojë Kongresit të martën se hoqi 7 milionë llogari që besohej se u përkisnin fëmijëve të vegjël dhe adoleshentëve me dinakëri në nëntë muajt e parë të këtij viti, me 3 milionë nga këto heqje që do të vijnë në tremujorin e tretë, ndërsa kompania ka “rritur”. përmirësoni përpjekjet tona të automatizuara të heqjes.” (Për kontekstin, YouTube ka më shumë se 2 miliardë llogari që vizitojnë në mënyrë aktive YouTube çdo muaj.)

Statistikat, që janë të reja, janë një fragment nga dëshmia e përgatitur që do të jepet në një seancë dëgjimore të Senatit mbi mbrojtjen e fëmijëve në internet të martën në mëngjes. Leslie Miller, nënkryetarja e YouTube për çështjet qeveritare dhe politikat publike, do të përballet me të njëjtin nënkomision, duke folur për të njëjtën temë, që informatori i Facebook Frances Haugen iu drejtua në fillim të këtij muaji, kur ajo thirri Facebook për “falimentim moral” sepse e produkteve të saj që “dëmtojnë fëmijët, nxisin ndarjen dhe dobësojnë demokracinë tonë”.


YouTube gjithashtu vuri në dukje në dëshminë e përgatitur se 85% e videove që hoqi për shkeljen e rregullave të sigurisë së fëmijëve në tremujorin e dytë u hoqën shpejt përpara se të arrinin 10 shikime. Kjo është një normë mesatarisht më agresive për heqjen e videove përpara se ato të përhapen gjerësisht sesa përqindja për të gjitha videot që YouTube hoqi për shkeljen e ndonjë prej rregullave të tij gjatë së njëjtës periudhë. Ndër të gjitha videot e hequra nga YouTube, rreth 75% u panë nga 10 persona ose më pak.

Seanca dëgjimore dhe kjo pamje e parë se si po pozicionohet YouTube për të, vjen pasi platforma në pronësi të Google dhe kompanitë e tjera të ashtuquajtura Big Tech po përballen me nxehtësi të paparë nga ligjvënësit dhe rregullatorët në lidhje me efektet në botën reale të produkteve dhe politikave të tyre. Disa nga shqyrtimet më intensive kanë treguar se si teknologjia dëmton ose rrezikon fëmijët.

Kohët e fundit, YouTube ka anashkaluar kryesisht kritikat më të egra të ligjvënësve për mënyrën sesi platformat sociale mund të dëmtojnë fëmijët, edhe pse YouTube është jashtëzakonisht i popullarizuar nga të rinjtë. Një studim sugjeron se përmbajtja për fëmijë mund të jetë kategoria e vetme e videove më të shikuara në YouTube në përgjithësi.

Kushtet e shërbimit të YouTube kërkojnë që llogaritë t’u përkasin personave 13 vjeç e lart. Fëmijët nën moshën 13 vjeç teknikisht nuk lejohen të kenë llogari në YouTube. Ata mund të hyjnë në YouTube — dhe të respektojnë ende rregullat e tij — përmes asaj që njihet si Përvojat e Mbikëqyrura, të cilat kufizojnë disa përmbajtje dhe aspekte të platformës që mund të jenë të rrezikshme për shikuesit më të vegjël, ose me YouTube Kids, një aplikacion i specializuar për fëmijët e vegjël.

Por shumë platforma në internet me kufij moshe, përfshirë YouTube, janë kritikuar për zbatimin e dobët të kufizimeve të tyre të moshës.

Kohët e fundit, YouTube ka rritur zbatimin e automatizuar të shkeljes së moshës edhe në aspekte të tjera të shërbimit të tij. Një vit më parë, ajo tha se inteligjenca artificiale do të aplikonte automatikisht kufizime të moshës në video. Në thelb, mësimi i makinerive do të vendoste nëse një video duhet të kategorizohet si e përshtatshme vetëm për njerëzit mbi 18 vjeç.

YouTube është vënë nën kritika për një sërë skandalesh që përfshijnë fëmijë në të kaluarën. Në vitin 2019, Google ra dakord për një dënim rekord prej 170 milionë dollarësh për të zgjidhur një hetim federal mbi privatësinë e të dhënave të fëmijëve në faqen gjigante të videos. YouTube është përballur gjithashtu me skandale që përfshijnë video të abuzimit dhe shfrytëzimit të fëmijëve, përmbajtje makthi në aplikacionin e tij YouTube Kids dhe komente grabitqare që seksualizojnë klipet e fëmijëve të vegjël.

Seanca e ardhshme — në të cilën ligjvënësit do të ngrenë në skarë përfaqësues nga YouTube si dhe Snapchat dhe TikTok përpara nënkomitetit të Senatit për mbrojtjen e konsumatorit, sigurinë e produkteve dhe sigurinë e të dhënave — do të fillojë të martën në orën 7 të mëngjesit pasdite.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë