Samsung lëshon versionin beta One UI 5 me bazë Android 13 në telefonat Galaxy S22

  • 08.08.2022
Samsung lëshon versionin beta One UI 5 me bazë Android 13 në telefonat Galaxy S22

Samsung ka filluar zyrtarisht të prezantojë versionin beta të hapur të One UI 5 për pronarët e Galaxy S22 në SHBA, Gjermani dhe Korenë e Jugut. Përditësimi vjen vetëm disa javë përpara lëshimit të pritshëm të Android 13 dhe vetëm disa ditë para ngjarjes Galaxy Unpacked të Samsung.

Ashtu si sistemi operativ nga i cili mundësohet, One UI 5 beta duket si një përditësim relativisht i vogël që shton disa opsione personalizimi, ndryshime në njoftimet, si dhe cilësime të reja aksesi dhe sigurie.


One UI 5 ndërton opsionet e tematikës së Android 13 duke ofruar deri në 16 tema të paravendosura me ngjyra bazuar në sfondin tuaj dhe 12 opsione shtesë ngjyrash për ekranin tuaj bazë, ikonat dhe panelet e shpejta. Ai gjithashtu prezanton një mënyrë për të grumbulluar miniaplikacione me madhësi të ngjashme njëra mbi tjetrën që supozohet të ndihmojë në krijimin e një pamje më pak të rrëmujshme.


Ekzistojnë gjithashtu disa veçori të reja të aksesueshmërisë, duke përfshirë një mjet zmadhues që përdor kamerën e telefonit për të zmadhuar objektet dhe tekstin e jetës reale, si dhe opsione që telefoni juaj të lexojë me zë të lartë hyrjen e tastierës.

Samsung detajon disa veçori të tjera që One UI 5 ka miratuar nga Android 13, të tilla si cilësimet e reja të njoftimeve që kërkojnë që zhvilluesit e aplikacioneve të kërkojnë lejen tuaj përpara se t’ju dërgojnë njoftime. One UI 5 beta gjithashtu ju lejon të caktoni gjuhën tuaj të preferuar sipas aplikacionit dhe ju jep akses në një panel kontrolli sigurie të ridizajnuar që skanon telefonin tuaj për probleme të mundshme.

Kur Samsung publikoi One UI 4 beta vitin e kaluar, ai theksoi se si po nxjerr përditësime më herët çdo vit. Kësaj radhe, Samsung e zgjeroi edhe më shumë hendekun midis përditësimit të tij të mëparshëm, duke mposhtur datën e lançimit në shtator 2021 të One UI 4 beta me pak më shumë se një muaj.

Siç ishte rasti me versionet beta të mëparshme One UI të Samsung, ju mund të përdorni përditësimin One UI 5 duke u regjistruar përmes aplikacionit Samsung Members.

Ndërsa One UI 5 beta është i disponueshëm vetëm në pajisjet S22 në SHBA, Gjermani dhe Korenë e Jugut për momentin, Samsung planifikon ta shpërndajë atë në më shumë pajisje dhe rajone në të ardhmen e afërt.

Mund të dëgjojmë më shumë për atë që One UI 5 ka për të ofruar në ngjarjen Unpacked të Samsung më 10 gusht, ku Samsung thuhet se do të lançojë një sërë pajisjesh të reja, duke përfshirë Galaxy Z Flip 4, Z Fold 4, Galaxy Watch 5 dhe Galaxy Buds Pro 2.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë