Rishikimi i OnePlus 10T: Shpejtësia mbi të gjitha

  • 05.08.2022
Rishikimi i OnePlus 10T: Shpejtësia mbi të gjitha

Kur OnePlus bën një rifreskim të telefonave të tij në mes të vitit, zakonisht përfundoni me një pajisje pak më të shkathët me një pjesë të vogël të përmirësimeve të vogla. Por me OnePlus 10T të ri, ndihet sikur u sakrifikua shumë për hir të hyrjes në shpejtësi.

Përditësimet përfshijnë një çip më të shpejtë Snapdragon 8+ Gen 1, një ekran 120 Hz me një shpejtësi rifreskuese adaptive, karikim edhe më të shpejtë dhe disa rregullime për lidhje të përmirësuar me valë. Fatkeqësisht, rrëshqitësi i sinjalizimit me nënshkrimin e OnePlus dhe karikimi me valë janë hequr dhe rezistenca ndaj ujit është e dobët. Pra, ndërsa 10T është një pajisje solide me një çmim të përballueshëm prej 649 dollarësh, ai nuk ka të njëjtën tërheqje masive si disa nga ofertat e mëparshme të OnePlus.


Dizajni

Për dizajnin e 10T, OnePlus ricikloi shabllonin që krijoi për 10 Pro, por me disa rregullime të kursimit të kostos. Ju merrni Gorilla Glass 5 përpara dhe mbrapa, me modelin jeshil jade që ka veshjen e lëmuar dhe me shkëlqim që prisni.

Por në njësinë tonë të rishikimit të Moonstone black, OnePlus përdori dy procese të ndryshme për të shtuar një përfundim me teksturë që kompania thotë se ishte frymëzuar nga bazalt. Kjo e bën telefonin të shkëlqejë në rrezet e diellit, gjë që mund të jetë e këndshme për fansat e Twilight ose njerëzit që nuk planifikojnë ta hedhin menjëherë këtë gjë në një kuti.

Thënë kështu, mendoj se mund të merrni një efekt të ngjashëm me shkëlqimin, por më shumë se kaq, kjo e bën pjesën e pasme të telefonit të ndihet disi plastike, sikur të kishte dalë nga një printer 3D i lirë. Mos më keqkuptoni, kjo është një shkelje shumë e vogël, por nëse do të blija një të tillë, do të shkoja me versionin jade.

Përparësitë

– Shpejtësi super e shpejtë karikimi
– Performancë e shkëlqyer
– Jetëgjatësi e shkëlqyer e baterisë
– Ekran adaptiv 120 Hz.

Të këqijat

– Nuk ka rrëshqitës alarmi ose karikim me valë
– Rezistencë e dobët ndaj ujit
– Kamera makro jo shumë e dobishme.

OP10T përmban gjithashtu tre kamera në pjesën e pasme me një gungë të zbutur, një skaner të shpejtë optik të gjurmëve të gishtërinjve në ekran dhe altoparlantë stereo që janë relativisht të zhurmshëm, megjithëse nuk ka shumë për të thënë për cilësinë e përgjithshme të audios.

Mjerisht, ajo që nuk do të gjeni është një rrëshqitës alarmi, i cili është një veçori që ka qenë e pranishme në pothuajse çdo telefon OnePlus që nga OnePlus 2 në vitin 2015. OnePlus pretendon se heqja e tij është për shkak të kërkesave të hapësirës për antena më të mëdha, më të mëdha bateri, karikim më të shpejtë dhe më shumë, dhe se rrëshqitësi do të kthehet në pajisjet e ardhshme. Por e gjithë kjo e bën të mos e kesh atë në 10T të ndihet edhe më i çuditshëm, duke hequr gjithashtu një nga karakteristikat e pakta që i jep telefonit pak personalitet.

Për më tepër, si një ulje nga OnePlus 9, 10T merr vetëm IP-54 rezistencë ndaj pluhurit dhe ujit, e cila vlerësohet të përballojë vetëm një spërkatje ose dy në vend të një mbytjeje të plotë 30-minutëshe (deri në pesë këmbë) si më parë. marr. Rreth e rrotull, ndihet sikur OnePlus po regresohet pak në frontin e dizajnit.

Ekrani

10T ka një ekran të madh OLED 6,7 inç 2412 x 1080 me skaje të sheshta dhe një shpejtësi rifreskimi 120 Hz, këtu ka shumë pak për t’u ankuar.

Ngjyrat janë të ndritshme dhe të mprehta, ndërsa ende japin të zeza të bukura me bojë. Ndërkohë, duke përdorur një matës të dritës zbulova se ekrani i OP10T jep një ndriçim maksimal prej 800 nits, gjë që është e mrekullueshme.

Dhe falë shtimit të një ritmi rifreskimi përshtatës që mund të kalojë nga 120 Hz në 90 Hz ose 60 Hz në varësi të përmbajtjes, ju merrni gjithashtu jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë pa ndikuar në cilësinë e imazhit.

Performanca

Kur bëhet fjalë për shpejtësinë, një nga përmirësimet më të mëdha është kalimi në çipin Snapdragon 8+ Gen 1 të Qualcomm, i cili ofron 30 për qind efikasitet më të mirë të energjisë dhe 10 për qind grafikë më të shpejtë në krahasim me standardin SD8 Gen 1.

Ju gjithashtu mund ta konfiguroni OP10T me deri në 16 GB RAM, që OnePlus pretendon se është e mjaftueshme për të mbajtur deri në 35 aplikacione të hapura në sfond, së bashku me deri në 256 GB hapësirë ruajtëse.

E gjithë kjo e bën telefonin të ndihet mjaft sprite, megjithëse nuk ka shumë gjëra që mund të takojnë një telefon me performancë të nivelit të flamurit në ditët e sotme. Sinqerisht, nuk mund të mendoj për 35 apo edhe 20 aplikacione që do të doja të vazhdoja të funksionoja gjatë gjithë kohës, dhe në krahasimet krah për krah me telefonat SD8 Gen 1, është e vështirë të dallosh një avantazh të madh në shpejtësi. Por nëse ju duhet absolutisht të keni silikonin më të shpejtë që mund të merrni në një telefon Android, ja ku shkoni.

Përveç procesorit të tij të ri, 10T gjithashtu merr të njëjtën shpejtësi 1000Hz të marrjes së mostrave me prekje që merrni në 10 Pro, së bashku me motorin e lojërave HyperBoost të OnePlus, i cili përpiqet të zbusë çdo lemzë ose belbëzim në shpejtësinë tuaj të kuadrove. Dhe për njerëzit që kujdesen për marrjen e shpejtësive më të mira Wi-Fi, OnePlus krijoi gjithashtu funksionin e tij Smart Link, i cili është krijuar për të kërkuar në mënyrë proaktive rrjete të forta.

Kjo funksionon së bashku me dizajnin e antenës 360 gradë të OP10T, kështu që ju mund të merrni fuqinë optimale të sinjalit, pavarësisht se si e mbani telefonin ose nga vjen lidhja juaj.

Kamerat

Kur bëhet fjalë për fotografinë, kamerat e 10T janë një nga largimet më të mëdha nga vëllai i tij më i shtrenjtë. 10T jo vetëm që nuk ka ndonjë veçori ose akordim nga Hasselblad siç keni në 10 Pro, por gjithashtu i mungon një lente telefoto e dedikuar. Në vend të kësaj, ju merrni një kamerë kryesore 50 MP bazuar në një sensor Sony IMX766, një kamerë ultra të gjerë 8MP dhe një kamerë makro 2MP.

Fatmirësisht, edhe pa ndihmën e Hasselblad, cilësia e imazhit të 10T është ende mjaft e mirë. Gjatë ditës, ju merrni ngjyra të pasura të ngopura dhe detaje relativisht të mprehta. Vetëm pasi krahasova fotot e 10T me foto të ngjashme nga Pixel 6a prej 500 dollarësh, vura re se ndonjëherë i mprehte gjërat me prekje ose i ekzagjeron ngjyrat më të gjalla si portokallitë në një lule.

Gjatë natës, 10T gjithashtu mban mjaft mirë, megjithëse ende duhet t’i jap Pixel 6a një avantazh në dritë të ulët falë modalitetit Night Sight të Google. Në përgjithësi, 10T kapi imazhe të mprehta dhe të ndriçuara mirë që ishin një prekje pas asaj që shkrepa duke përdorur Pixel 6a.

Sa i përket kamerave të tjera, kamera ultra e gjerë është plotësisht e përdorshme dhe ofron një fushë shikimi më të gjerë 120 gradë në krahasim me lentet kryesore 50 MP. Fatkeqësisht, kamera makro është një lloj bust, sepse ndërsa mund të bëjë fotografi nga vetëm një inç e gjysmë larg (4 cm), rezolucion i ulët dhe fokusi goditur ose humbas do të thotë që shpesh je më mirë të përdorësh vetëm kryesoren cam dhe prerje.

Jetëgjatësia e baterisë dhe karikimi

Në rregull, le të flasim për karikimin, sepse ndërsa karikimi 80 vat në 10 Pro ishte gjithçka veçse i ngadalshëm, sistemi i ri Super VOOC 150 vat në 10T është jashtëzakonisht i shpejtë dhe në fakt i përmbush pretendimet e larta të OnePlus.

Duke filluar me një karikim vetëm një përqind, OP10T shtoi vetëm 60 përqind bateri në vetëm 10 minuta, përpara se të arrinte 86 përqind në 20 minuta dhe 100 përqind në më pak se gjysmë ore. Kjo është më shumë se dy herë më e shpejtë se ajo që merrni nga shumë telefona të tjerë të nivelit të lartë Android, duke përfshirë gjëra të tilla si S22 Ultra prej 1200 dollarësh dhe karikimin e shpejtë të tij më të ngadaltë 45 vat.

Thënë kështu, ka një numër paralajmërimesh në lidhje me karikimin 150 vat Super VOOC të 10T që duhet të dini. E para është se këto shpejtësi mund t’i merrni vetëm kur përdorni përshtatësin e energjisë dhe kabllon e përfshirë të OnePlus. (Por hej, të paktën ju merrni një tullë karikimi në kuti, ndryshe nga shumë telefona të tjerë.)

Kur provova të karikoja telefonin me dy adaptorë të tjerë të palëve të treta 130 vat ose më të lartë, 10T shtoi më pak se 20 përqind bateri në 10 minuta, dhe kjo ishte edhe kur përdorni kabllon e OnePlus.

Për më tepër, për shkak se tulla e energjisë e OnePlus nuk mbështet prizat 110 ose 120 volt që janë më të zakonshmet në SHBA, karikimi në të vërtetë përfundon në 125 vat. Megjithatë, nëse jeni në Evropë ose Indi, do të merrni plot 150 vat.

Së fundi, për këdo që ëndërron të prodhojë një laptop ose ndonjë pajisje tjetër me tullën e madhe të OnePlus, duhet të dijë se karikimi standard USB-PD është i kufizuar në 45 watts. Dhe pavarësisht se ka një etiketë në tullë që thotë 160 watts, pavarësisht se ku jeni, shpejtësia e karikimit mbyllet në 150 watts.

Sa i përketë jetëgjatësisë së baterisë, 10T është krejtësisht fantastik. Edhe pse ka një kapacitet pak më të vogël se OP10 Pro (4,800 mAh kundrejt 5,000 mAh), ai zgjati pothuajse 22 orë në testin tonë të përmbledhjes së videos (21 orë e 59 minuta për të qenë të saktë). Kjo është koha më e mirë që kemi parë këtë vit, madje duke mposhtur pikën e Pixel 6a prej 19:30.

Dhe për ata që shqetësohen se çfarë mund t’i bëjë karikimi i shpejtë i 10T për shëndetin e baterisë, OnePlus thotë se telefoni ka 13 sensorë të temperaturës për t’u siguruar që të mos mbinxehet gjatë karikimit, ndërsa paketa e tij e energjisë me qeliza duel ndihmon në përhapjen e elektroneve në mënyrë më të barabartë dhe më efikase. . Kjo ka për qëllim të ndihmojë 10T të ruajë shëndetin e baterisë 80% pas 1600 cikleve të karikimit, megjithëse padyshim, ne nuk kemi pasur kohë për ta testuar atë plotësisht.

Softueri

Kur bëhet fjalë për softuerët, në ditët e sotme shumica e prodhuesve të telefonave Android kanë marrë lëkurën e tyre të personalizuar në një vend mjaft të mirë. Sidoqoftë, me OxygenOS të OnePlus që ka kaluar në një platformë të bazuar në ColorOS të Oppo duke filluar me 10 Pro dhe tani 10T, gjërat mund të ndjehen paksa të vështira për fansat e OnePlus për një kohë të gjatë.

Kjo për shkak se ndërsa ju ende merrni gjëra të tilla si fonti OnePlus Sans, elementë të tjerë si menyja e cilësimeve, ndërfaqja e përdoruesit, madje edhe disa nga tingujt e rinj të OxygenOS 12 ju kujtojnë vazhdimisht se ky nuk është sistemi operativ me të cilin jeni mësuar.

Ekziston një raft i ri që është si një përzierje midis Qendrës së Kontrollit në iPhone dhe një vendi të dedikuar për miniaplikacionet që duket disi i tepërt. Kam vënë re gjithashtu disa gabime të çuditshme dhe mospërputhje si mos marrja e një dritareje kërcyese për të mundësuar transferimin e skedarëve kur lidhni telefonin me një kompjuter përmes USB-C. Për ta rregulluar këtë, më duhej të aktivizoja manualisht cilësimet e zhvilluesit të Android, gjë që nuk është diçka që duhet ose duhet të bëjë një përdorues mesatar.

Në anën e mirë, 10T duhet të gëzojë mbështetje solide të softuerit, me OnePlus që premton të paktën tre përditësime kryesore të Android dhe katër vjet arna të rregullta sigurie. Kompania madje thotë se planifikon të përmirësojë disa nga telefonat e saj në Android 13 më vonë këtë vjeshtë, duke filluar me OnePlus 10 Pro, jo me 10T, dhe duke vazhduar nga atje.

Disponueshmëria

OP10T do të jetë në dispozicion në Evropë më 25 gusht duke filluar nga 699 € për konfigurimin 8 GB/128 GB, ose më 29 shtator në SHBA duke filluar nga 649 dollarë. Për klientët amerikanë, do të ketë gjithashtu një pjesë të vogël të datave të para-shitjes në OnePlus.com në datat 3-6, 10-13, 17-20 dhe 24-27 gusht.

OnePlus thotë se kushdo që blen një telefon gjatë aksesit të hershëm do të kualifikohet gjithashtu për një përmirësim falas në konfigurimin 16GB/256GB së bashku me interes zero nëse zgjedh planin e pagesës 24-mujore të kompanisë.

Përfundim

Pra, pyetja e madhe është a duhet të merrni një? Për llojin e njerëzve që dëshirojnë shpejtësinë, OnePlus 10T është një pajisje interesante. Ka performancë të lartë, një ekran të madh OLED dhe karikim marrëzisht të shpejtë për vetëm 650 dollarë për 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ruajtëse, ose 750 dollarë për konfigurimin 16 GB + 256 GB.

Cilësia e kamerës së saj është gjithashtu e qëndrueshme, edhe pse do të doja që OnePlus të kishte zgjedhur një lente zmadhimi në vend të një makro. Dhe jetëgjatësia e baterisë së saj është vërtet e shkëlqyer.

Pjesa disi zhgënjyese janë disa nga shkurtimet e bëra për të arritur gjithë këtë shpejtësi. Ju nuk e merrni Alert Slider me nënshkrimin e OnePlus, nuk ka mbështetje për karikim me valë dhe rezistenca e tij ndaj ujit është mesatare. Një tjetër rrudhë e bezdisshme është se OnePlus ende nuk ka detajuar përputhshmërinë e operatorit për SHBA (kompania thotë se më shumë informacion do të jetë i disponueshëm më afër nisjes, qëndroni të sintonizuar për përditësime).

Pra, ndërsa është super i shpejtë, OP10T nuk është aq i plotë telefona si Pixel 6. Për t’i komplikuar gjërat edhe më shumë, krahas lëshimit të 10T, OnePlus po e redukton përgjithmonë çmimin fillestar të OP 10 Pro nga 899 dollarë në 799 dollarë.

Kjo e vendos 10T në një vend të vështirë midis vlerave të shkëlqyera si Pixel 6a prej 500 dollarësh ose Pixel 6 prej 600 dollarësh dhe më shumë telefona me funksione të plota si S22 dhe OP10 Pro. Por nëse duhet të shkoni shpejt dhe dëshironi një telefon të përballueshëm me nxitim të tepërt, 10T mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë