Ndonëse ka shumë paqartësi, Xiaomi thotë se do të prodhojë deri në 300,000 makina elektrike në vit

  • 29.11.2021
Ndonëse ka shumë paqartësi, Xiaomi thotë se do të prodhojë deri në 300,000 makina elektrike në vit

Xiaomi njoftoi planet e veta të veturave elektrike vetëm në mars, por tashmë ka ambicie të mëdha.

Sipas Reuters, agjencia e zhvillimit ekonomik Beijing E-Town ka konfirmuar se Xiaomi do të ndërtojë një fabrikë EV në qytet, e aftë për të prodhuar deri në 300,000 automjete në vit.


Fabrika do të ndërtohet në dy faza dhe duhet të fillojë prodhimin masiv në vitin 2024.

Kompania gjithashtu do të krijojë selinë e saj EV, divizionet e kërkimit dhe shitjeve në Pekin, tha agjencia. Xiaomi tashmë planifikon të përdorë dyqanet e saj me pakicë për të ndihmuar në shitjen e makinave.

Ka ende shumë të panjohura për strategjinë e makinave të Xiaomi, duke përfshirë modelet fillestare dhe zgjerimin ndërkombëtar.

Marka e suksesshme e teknologjisë pret të investojë ekuivalentin e 10 miliardë dollarëve në divizionin e EV gjatë 10 viteve, por nuk ka ndarë shumë detaje përtej kësaj. Fabrika e Pekinit thotë më shumë – sugjeron që Xiaomi synon të bëhet një prodhues i zakonshëm (nëse fillimisht i vogël) i EV-ve që konkurron jo vetëm me rivalët kinezë si Nio dhe Xpeng, por edhe me prodhuesit e huaj të rëndësishëm si Tesla.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë