Microsoft përgatitet që të përshëndetet me sistemin operativ Windows 8.1

2023 shënon fundin e një epoke të çrregullt Windows.

Microsoft përgatitet që të përshëndetet me sistemin operativ Windows 8.1

Microsoft po përgatitet t’u dërgojë rikujtues përdoruesve të Windows 8.1 se mbështetja do të përfundojë më 10 janar 2023. Gjigandi i softuerit do të fillojë të dërgojë njoftime te pajisjet ekzistuese Windows 8.1 muajin e ardhshëm, si rikujtuesja e parë që çon në ndërprerjen e mbështetjes në janar 2023.

Njoftimet do të jenë të ngjashme me ato që Microsoft ka përdorur në të kaluarën për t’u kujtuar përdoruesve të Windows 7 për datat e përfundimit të mbështetjes. Microsoft fillimisht përfundoi mbështetjen e Windows 8 në 2016, por përditësimi i Windows 8.1 do të pushojë plotësisht në janar 2023. Microsoft nuk do të ofrojë një program të Përditësimit të Zgjeruar të Sigurisë (ESU) për Windows 8.1, kështu që bizneset nuk do të mund të paguajnë për shtesë arnime sigurie dhe do të duhet të përmirësohen ose të pranojnë rrezikun e ekzekutimit të softuerit pa përditësime sigurie.


Windows 8.1 ishte kryesisht një rregullim i madh për pritjen e Windows 8. Windows 8 prezantoi një vizion të ri të përqendruar në prekje për të ardhmen e Microsoft, por ai hoqi dorë nga desktopi tradicional dhe butoni Start në një mënyrë kaq të madhe sa që shumë përdorues të PC-ve e refuzuan atë. Sistemi operativ i pari celular nuk përshtatej me atë që dëshironin përdoruesit dhe Windows 8.1 riktheu butonin Start në një pranim nga Microsoft se kishte ngatërruar.

Pavarësisht përmirësimeve të përditësimit të Windows 8.1, epoka e Windows 8 do të jetë një Microsoft dhe shumë nga klientët e tij do të jenë të prirur ta harrojnë. Microsoft u përpoq të modernizonte Windows përballë konkurrencës së iPad, dhe përfundoi duke tjetërsuar shumë nga klientët e tij besnikë në vend të kësaj. Windows 10 mbërriti në vitin 2015 dhe u largua nga shumë nga ndryshimet më të guximshme të Windows 8, dhe Windows 11 ka shkuar edhe më tej duke hequr pllakat e gjalla të ngjashme me Windows Phone nga menyja Start dhe duke riparuar shumë nga reliket e lashta që kanë ekzistuar në Windows për dekada.

Përdoruesit e Windows 8.1 tani do të duhet të vendosin nëse do të përmirësojnë sistemin e tyre operativ apo do të blejnë një kompjuter të ri. Shumica e makinave Windows 8.1 nuk do të mbështesin as Windows 11, pranon Microsoft, për shkak të kërkesave të rrepta të CPU-së. “Shumica e pajisjeve Windows 8.1 ose Windows 8 nuk do të plotësojnë kërkesat e harduerit për përmirësimin në Windows 11, si një alternativë, kompjuterët e pajtueshëm me Windows 8 dhe 8.1 mund të përmirësohen në Windows 10 duke blerë dhe instaluar një version të plotë të softuerit,” shpjegon Microsoft. në një shënim mbështetës.

Kjo e lë Windows 10 si rrugën e mundshme të përmirësimit, e cila do të vazhdojë të mbështetet deri më 14 tetor 2025. Makineritë me Windows 8.1 nuk do të ndalojnë së punuari në mënyrë magjike më 10 janar 2023, por pa përditësime të softuerit dhe rregullime sigurie është një rrezik gjigant të vazhdosh të funksionosh OS vitin e ardhshëm. Faqja e mbështetjes së Microsoft-it ka një mori pyetjesh dhe artikujsh të shpeshtë për të ndihmuar përdoruesit e Windows 8.1 të përmirësojnë ose zhvendosin skedarët në një makinë të re.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë