Microsoft lehtëson mundësinë e ndryshimit të shfletuesit

Tani është një proces me një klikim.

Microsoft lehtëson mundësinë e ndryshimit të shfletuesit

Microsoft më në fund po e bën më të lehtë ndryshimin e shfletuesit tuaj të paracaktuar në Windows 11. Një përditësim i ri (KB5011563) ka filluar të dalë këtë javë që lejon përdoruesit e Windows 11 të ndryshojnë një shfletues të paracaktuar me një klik të vetëm.

Pas testimit të ndryshimeve në dhjetor, kjo metodë e re me një klikim po shpërndahet për të gjithë përdoruesit e Windows 11.


Fillimisht, Windows 11 u dërgua pa një buton të thjeshtë për të ndërruar shfletuesit e paracaktuar që ishte gjithmonë i disponueshëm në Windows 10. Në vend të kësaj, Microsoft detyroi përdoruesit e Windows 11 të ndryshonin shtesat individuale të skedarëve ose mbajtësit e protokollit për HTTP, HTTPS, .HTML dhe .HTM, ose ju duhej të shënonte një kuti kontrolli që shfaqej vetëm kur klikonit një lidhje nga jashtë një shfletuesi.

Microsoft mbrojti vendimin e tij për të bërë më të vështirë ndërrimin e parazgjedhjeve, por krijuesit rivalë të shfletuesve si Mozilla, Brave, madje edhe kreu i Google i Chrome kritikuan qasjen e Microsoft.

Në përditësimin më të fundit të Windows 11, tani mund të shkoni në seksionin e aplikacioneve të paracaktuar, të kërkoni për shfletuesin tuaj të zgjedhur dhe më pas shfaqet një buton që ju pyet nëse dëshironi ta bëni atë si parazgjedhje. E gjithë puna e ndryshimit të mbajtësve të skedarëve bëhet me një klik të vetëm, duke e bërë këtë një përmirësim të madh në krahasim me atë që ekzistonte më parë.

Microsoft ka dëgjuar qartë komentet dhe kritikat për ndryshimet që ka bërë këtu në Windows 11. Prodhuesi i softuerit vazhdon të përmirësojë Windows 11 çdo muaj, me përditësime si ky ose ndryshime më të mëdha si aplikacionet Android dhe përmirësime në shiritin e detyrave.

Microsoft tani po planifikon të detajojë ndryshimet më të mëdha në Windows 11 për punën hibride në një ngjarje më 5 prill.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë