Me iOS 16 përdoruesit mund të anashkalojnë verifikimet CAPTCHA

Apple tha se gjatë këtij procesi nuk do të ndahen të dhëna të ndjeshme të llogarive. Kompania gjithashtu nuk e di e kush po bën kërkesën e verifikimit.

Me iOS 16 përdoruesit mund të anashkalojnë verifikimet CAPTCHA

iOS 16 do të ndihmojë përdoruesit të anashkalojnë sistemet anti-bot CAPTCHA që qëndrojnë mes përdoruesit dhe formave të identifikimit nëpër uebsajte.

Konkretisht iOS 16, iPadOS 16 dhe macOS Ventura kanë disa tokenë të aksesit privat që bën të mundur kapërcimin e CAPTCHA-s në disa aplikacione dhe uebsajte.


Funksionaliteti i quajtur “Enable an Automatic Verification” përdor iCloud për të verifikuar Apple ID dhe pajisjen e përdoruesit dhe si rezultat të ofrojë një token i cili provon se jeni i besueshëm dhe jo një robot.

Apple tha se gjatë këtij procesi nuk do të ndahen të dhëna të ndjeshme të llogarive. Kompania gjithashtu nuk e di e kush po bën kërkesën e verifikimit.

Sistemi paraqitet si i sigurisë dhe privat dhe nuk gjurmon adresat IP. Ajo që ka më tepër rëndësi është që teknologjia mund të shohë adoptim të gjerë përtej harduerit të Apple.

Cloudflare dhe Fastly janë dy kompani që kanë folur për mbështetjen e një teknologjie të ngjashme./PCWorld Albanian

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë