iQOO 10 Pro, telefoni i mençur nga marka Vivo i cili rimbushet për 10 minuta

  • 01.08.2022
iQOO 10 Pro, telefoni i mençur nga marka Vivo i cili rimbushet për 10 minuta

Keni menduar se realme GT NEO 3 tashmë karikohet shumë shpejt në 150 watts? Po, po. Por iQOO 10 Pro, që sapo prezantoi Vivo, karikohet edhe më shpejt. Falë karikimit ultra të shpejtë 200 vat, supozohet se bateria do të ngarkohet plotësisht në vetëm 10 minuta.

Vivo prezanton iQOO 10 Pro

Në njoftimin e iQOO 10 Pro, Vivo fokusohet pothuajse tërësisht në teknologjinë e re të karikimit të baterisë, por gjithashtu tingëllon vërtet mbresëlënëse. Si smartfoni i parë në botë, pajisja, e cila ndoshta edhe një herë është menduar vetëm për tregun aziatik APAC, mund të karikohet shpejt me një maksimum prej 200 watts.


Kjo rezulton në një kohë karikimi nga 1 përqind në 100 përqind të plotë në vetëm rreth 10 minuta. Të paktën në laboratorin e testimit të prodhuesit në kushte ideale. “Mjedisi i provës përfshinte temperaturën e dhomës dhe temperaturën 25℃ ± 1℃”, shkruan prodhuesi.

Në këtë kontekst, teknologjia e karikimit të shpejtë duhet të çojë në një ndryshim në të menduarit gjatë karikimit. Në vend që ta karikoni telefonin inteligjent gjatë natës, ai tani mund të karikohet plotësisht gjatë një pushimi të shkurtër dush ose vakti. Në vitin 2020, ngarkuesi i parë ultra i shpejtë 120 vat u lançua me Iqoo 5 Pro.

Krahasimi me realme nuk është rastësi, pasi të dyja realme dhe Vivo i përkasin Grupit Kinez BBK Electronics, së bashku me Oppo dhe OnePlus. Marka kineze iQOO ekziston vetëm si një degë e Vivo që nga viti 2019.

Inovacione në teknologjinë e karikimit

Sidoqoftë, iQOO 10 Pro jo vetëm që supozohet të karikohet jashtëzakonisht shpejt, por edhe veçanërisht në mënyrë të sigurt. Sipas prodhuesit, janë përfshirë dhjetë risi të plota. Këto përfshijnë një bateri të re me pllaka ultra të hollë, një elektrolit të ri të baterisë, një çip ngarkimi të pompës së karikimit me tre drejtime, një ndarës të ri baterie dhe një skemë të re grumbullimi. Elementet e mbrojtjes përfshijnë xhelin e ri të përçueshëm termik, një qark të ri mbrojtës dhe një algoritëm të gjendjes së baterisë të zhvilluar në shtëpi.

Së bashku, këto janë krijuar për të siguruar një kapacitet të qëndrueshëm prej mbi 80 përqind edhe pas 1600 cikleve të karikimit. Pra, kjo është e barabartë me pak më pak se katër vjet e gjysmë nëse e karikoni smartfonin tuaj një herë në ditë.

“I kombinuar me karikuesin e ri në miniaturë dhe kabllon e karikimit 1,5 metra, iQOO 10 Pro madje tejkalon standardet e rrepta të industrisë së automobilave për performancën e baterisë,” shkruan prodhuesi.

Çfarë tjetër mund të bëjë iQOO 10 Pro?

Automotive është një fjalë kyçe e mirë, sepse iQOO 10 Pro me sa duket është zhvilluar së bashku me divizionin BMW M Motorsport dhe vjen vizualisht me vijat tipike blu-zi-kuqe të prodhuesit. Edhe nëse vetëm në të kundërt.

Vivo është shumë i kursyer me detajet teknike. Ndoshta edhe sepse smartphone nuk do të jetë i disponueshëm në të ardhmen e parashikueshme dhe nuk do të ofrohet gjithsesi jashtë Azisë.

Të paktën ata zbulojnë se Snapdragon 8 Plus Gen 1 do të funksionojë brenda, së bashku me çipin e imazhit V1+ të Vivo-s. Premtohet gjithashtu një ekran 2K duke përfshirë HDR10+, “si dhe një sistem kamerash të stabilizuar me gjilpërë”.

Vivo së fundmi lançoi për herë të parë në këtë vend modelin e saj të kamerës X80 Pro. Ai mbështetet në një konfigurim me katër kamera që është zhvilluar së bashku me Zeiss. Ai përdor gjithashtu bashkëprocesorin Vivo V1+ për përpunimin e imazhit. Gjithashtu ngarkohet relativisht shpejt me një maksimum prej 80 watts.

Kamera kryesore 50 megapikselë e X80 Pro përdor Samsung Isocell GNV, një version i modifikuar i GN1 në një format 1/1,31 inç. Apertura e f/1.6 është gjithashtu shumë e shpejtë.

V80 Pro duhet të jetë i disponueshëm në mbarë vendin nga korriku 2022, por aktualisht është ende i vështirë për t’u marrë dhe është zhvendosur vetëm në disa familje deri më tani. Kjo ndoshta mund të jetë edhe për shkak të çmimit të lartë prej 1,299 Eurosh, veçanërisht pasi disa përdorues raportojnë probleme me mbinxehje dhe një softuer të meta.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë