iPhone 6S, iPhone 7 dhe gjenerata e parë SE e Apple nuk do të kenë iOS 16

iOS 16 nuk do të vijë në telefonat e Apple 2015 dhe 2016.

iPhone 6S, iPhone 7 dhe gjenerata e parë SE e Apple nuk do të kenë iOS 16

Pas gati shtatë vjet përditësimesh të softuerit, Apple po nxjerr iPhone 6S, 6S Plus dhe iPhone SE të gjeneratës së parë në “kosh të plehrave” kur iOS 16 të lançohet këtë vjeshtë.

Apple lançoi iPhone 6S dhe 6S Plus në 2015 si çiftin e pajisjeve të saj kryesore, duke sjellë veçori të tilla si 3D Touch dhe opsionin gjithnjë elegant të ngjyrave Rose Gold (padyshim jo rozë) në iPhone.


Ai krijoi një spin-off në formën e gjeneratës së parë të iPhone SE, i cili mori guximin e iPhone 6S dhe trupin e iPhone 5S për të formuar një iPhone më kompakt që nuk bënte kompromis me fuqinë. Linja SE është ende e fortë sot, me iPhone SE të 2020-ës dhe specifikimet e vitit 2022 që mbajnë frymën e origjinalit SE.

IPhone 7 dhe 7 Plus gjithashtu janë duke u hequr nga Apple pas gati gjashtë vitesh mbështetje softuerike. iPhone 7 filloi në disa polemika pasi hoqi folenë 3.5 mm të kufjeve në një lëvizje që Apple e quajti “të guximshëm” dhe të gjithë të tjerët e quajtën “irrituese”.

Sidoqoftë, iPhone 7 Plus kishte sistemin e parë të kamerës së dyfishtë në një smartphone të Apple, si dhe rezistencën ndaj ujit dhe butonin statik të shtëpisë që përdorte reagimet haptike për të simuluar një klikim.

Kjo do të thotë që iPhone 6S, SE dhe 7 nuk do të gëzojnë veçoritë e reja që do të ofrojë iOS 16, duke përfshirë ekranet e kyçjes të personalizueshme, bibliotekat e përbashkëta të fotografive iCloud, redaktimi dhe zhbërja e iMessage, audio hapësinore e personalizueshme dhe pagesa e re e Apple Pay më vonë skema.

Nëse jeni duke përdorur një nga këto pajisje, atëherë mund të jetë koha për të përmirësuar, por mos kini frikë nëse doni të qëndroni në iPhone tuaj tani për tani, pasi ai do të funksionojë akoma mirë në iOS 15 për të ardhmen e parashikueshme. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për një iPhone të ri, thashethemet për serinë 14 të këtij viti po nxehen me një zbulim që pritet në shtator.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë