iOS 16.0.3 – Çfarë sjell përditësimi më i fundit i Apple

  • 13.10.2022
iOS 16.0.3 – Çfarë sjell përditësimi më i fundit i Apple

Për të shkarkuar versionin më të fundit shkoni në iPhone Settings > General > Software Update.

Apple lëshoi versionin 16.0.3 të iOS për të adresuar disa probleme nga sigurie në mënyrën e funksionimit të sistemit operativ.

Sipas Apple, iOS 16.0.3 sjell disa përditësime sigurie shumë të rëndësishme. Por i vetmi përditësim sigurie i listuar është CVE-2022-22658.


Kompania thotë se problemi i sigurisë është në klientin Mail. Përdoruesit mund të bien viktimë e një sulmi në rast se hapin një email të infektuar pikërisht për këtë lloj sulmi.

iOS 16.0.3 vjen pas dy përditësimeve madhore të sigurisë si iOS 15.7 dhe iOS 16 ku që të dy erdhën për të adresuar probleme sigurie që po shfrytëzoheshin nga hakerët.

Krahasuar me dy të parat, problemi i sigurisë rregulluar nga iOS 16.0.3 nuk duket aq kritik më tepër sesa shqetësues, kjo sepse shërbimi dështon në rast sulmi duke mos përbërë rrezik serioz.

Por sipas hulumtuesve të Sophos, dobësia e sigurisë mund të shkaktojë edhe probleme të tjera ku hakerët mund të fitojnë privilegje që nuk duhet ti kenë.

Probleme të tjera përtej sigurisë janë adresuar siç është vonesa e njoftimeve dhe e thirrjeve hyrëse në iPhone 14 Pro dhe 14 Pro Max.

Ka kaluar vetëm një muaj nga debutimi i iOS 16 dhe Apple ka dërguar tashmë tre përditësime për shkak të problemeve të shfaqura.

Për të shkarkuar versionin më të fundit shkoni në iPhone Settings > General > Software Update.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë