Instagram po teston një mjet për skanimin e fytyrës me AI që mund të verifikojë moshën tuaj

Është gjithashtu duke provuar një teknikë të quajtur garanci sociale.

Instagram po teston një mjet për skanimin e fytyrës me AI që mund të verifikojë moshën tuaj

Instagram po teston metoda të reja të verifikimit të moshës, duke përfshirë kërkimin e ndjekësve që të garantojnë moshën tuaj dhe madje duke përdorur AI që mund të vlerësojë moshën tuaj përmes një video selfie. Është pjesë e një shtytjeje për të siguruar që përdoruesit të jenë të paktën 13 vjeç dhe “për t’u siguruar që adoleshentët dhe të rriturit janë në përvojën e duhur për grupmoshën e tyre”, njoftoi ai.

Për sistemin e “vouching social”, Instagram u kërkon tre ndjekësve të përbashkët të përdoruesit të konfirmojnë moshën e tyre. Këta ndjekës duhet të jenë të paktën 18 vjeç dhe të kenë tre ditë kohë për t’iu përgjigjur kërkesës. Përdoruesit ende mund të verifikojnë moshën e tyre edhe me foto të kartave të identitetit.


Pjesa e AI kërkon që ju të bëni një video selfie, të cilën Instagram në pronësi të Meta-s e ndan më pas me një kompani të quajtur Yoti (nuk i jep asnjë informacion tjetër Yoti, vetëm imazhin, thotë ai). “Teknologjia e Yotit vlerëson moshën tuaj bazuar në tiparet tuaja të fytyrës dhe ndan këtë vlerësim me ne.

Meta dhe Yoti më pas fshijnë imazhin. Teknologjia nuk mund të njohë identitetin tuaj – vetëm moshën tuaj,” thotë Instagram në postimin në blog.

Pavarësisht nga këto siguri, sistemi është i detyruar të jetë i diskutueshëm. Përdoruesit nuk i besojnë gjerësisht të dhënat e tyre si Facebook ashtu edhe Instagram, fillimisht. Për më tepër, AI i njohjes së moshës së Yoti ka gabime më të larta në varësi të gjinisë, diapazonit të moshës dhe ngjyrës së lëkurës.

Sistemi i Yoti është përdorur tashmë nga qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë për të zbuluar moshën duke përdorur mësimin e thellë pasi është trajnuar në “qindra mijëra” fotografi, tha për Wired vitin e kaluar bashkëthemeluesi i Yoti, Robin Tombs. Ashtu si rrjetet e tjera nervore, megjithatë, mënyra se si funksionon është paksa një kuti e zezë, kështu që edhe kompania nuk e di saktësisht se cilat karakteristika të fytyrës përdor. Yoti ka një demonstrim të YouTube (sipër) ku aplikon përbërjen për përdoruesit e rinj për të parë nëse sistemi mund të hamendësojë ende saktë moshat e tyre (mundet).

Ju mund ta provoni vetë vlerësimin e moshës së Yotit – zbulova se më bëri shumë më të ri (katër vjet) kur hoqa syzet, kështu që kilometrazhi juaj mund të ndryshojë. Në përgjithësi, është më pak i saktë (plus ose minus 3,97 vjet) kur përdoret në fytyrat e femrave me lëkurë të errët dhe më i saktë (2,38 vjet) me fytyrat e meshkujve me lëkurë të hapur.

Instagram thotë se synon të përdorë AI për të kuptuar moshat e njerëzve për të “parandaluar adoleshentët që të hyjnë në takimet në Facebook, të rriturit që të dërgojnë mesazhe tek adoleshentët dhe t’i ndihmojë adoleshentët të marrin përmbajtje të kufizuar reklamash, për shembull.” Duket se ky është vetëm fillimi, pasi kompania tha se planifikon të zgjerojë përdorimin e tij “gjerësisht në teknologjitë tona”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë