Google Maps tani llogarit edhe tarifat e udhëtimit

Google Maps është një platformë hartash në internet dhe aplikacion konsumator i ofruar nga Google. Ai ofron imazhe satelitore, fotografi ajrore, harta rrugësh, pamje panoramike ndërvepruese 360° të rrugëve, kushtet e trafikut në kohë reale dhe planifikimi i rrugës për udhëtime në këmbë, makinë, biçikletë, ajror (në beta) dhe transport publik. Që nga viti 2020, Google Maps po përdoret nga mbi 1 miliard njerëz çdo muaj në mbarë botën.

Google Maps tani llogarit edhe tarifat e udhëtimit

Ndërkaq, së fundmi aplikacioni Google Maps tashmë ka një veçori të re që vlerëson koston e tarifave në një intinerar të caktuar.

Ky funksion ka filluar të shfaqet në pajisjet iOS si dhe Android, kurse Google këtë veçori e njoftoi atë në muajin prill.


Në “informacionin konfidencial të marrë nga autoritetet lokale” bazohet përllogaritja e kostos së tarifave, po ashtu përfshin numrin e stacioneve të pagesës si dhe orën e ditës.

Megjithatë, opsioni i shmangies së taksave përgjatë llogaritjes së rrugëve është ende i disponueshëm. Google Maps paralajmëroi më parë për këto tarifa, por se nuk e ka llogaritur shumën e tyre.

Ndryshe, ky funksion i ri i Google Maps është i disponueshëm në 2000 rrugë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Indi, Japoni si dhe Indonezi në aplikacione iOS dhe Android, ndërsa së shpejti do të zgjerohet në më shumë vende të tjera.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë