Google Chat shton banderola paralajmëruese për t’u mbrojtur nga sulmet e phishing

Etiketat paralajmëruese po përhapen nëpër shërbimet e Google.

Google Chat shton banderola paralajmëruese për t’u mbrojtur nga sulmet e phishing

Google Chat ka zëvendësuar Hangouts dhe tani do të shfaqë banderola që ju paralajmërojnë kundër sulmeve të mundshme të phishing dhe malware që vijnë nga llogaritë personale, njoftoi Google të enjten.

Ky rregullim për Google Chat është zgjerimi më i fundit i përpjekjeve të Google për të parandaluar phishing.


Gjatë konferencës së zhvilluesve të I/O 2022, Google diskutoi disa masa sigurie që ka zbatuar për të rritur sigurinë e përdoruesve, duke përfshirë paralajmërimet kundër çështjeve të mundshme të sigurisë dhe rekomandimet për t’i rregulluar ato.

Google parashtroi gjithashtu plane të tjera për masat e sigurisë, si verifikimi i zgjeruar me dy hapa, personalizimi i reklamave dhe më shumë siguri të të dhënave.

Banderolat e reja paralajmëruese të Google u shfaqën fillimisht në Gmail në llogaritë e Workspace për të vënë në dukje përpjekjet për të joshur dikë me një lidhje që mund të përdoret për malware, phishing ose ransomware.

Në fund të prillit, Google zgjeroi banderolat në Google Docs, duke paralajmëruar përdoruesit kundër skedarëve të dyshuar keqdashës në disa aplikacione të Google Workspace (Dokumentet, Sheets, Slides dhe Drawing) pavarësisht se nga e hapën lidhjen.

Ky funksion i ri do të shfaqet gjatë dy javëve të ardhshme dhe do të jetë i disponueshëm si për llogaritë personale të Google ashtu edhe për të gjithë klientët e Google Workspace.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë