Fundi i një epoke, celularët klasikë BlackBerry nuk do të punojnë më

BlackBerry, kompania kanadeze që pushtoi botën në vitin 2000 me smartfonin e saj klasik, njoftoi se nuk do të vijojë më ta mbështesë pajisjen ikonë.

Fundi i një epoke, celularët klasikë BlackBerry nuk do të punojnë më

Nga dita e djeshme, pra nga 4 janar 2022, çdo pajisje që funksionon në BlackBerry 7.1 dhe më të hershme, softuerët BlackBerry 10 dhe BlackBerry OS 2.1 kanë dalur nga përdorimi.

Kjo do të thotë se pajisjet me këtë softuer nuk do të marrin ose nuk do të bëjnë me telefonata dhe nuk do të dërgojnë më tekste, nuk do të përdorin të dhëna dhe madje nuk mund të telefonojnë as 911.


BlackBerry doli për herë të parë në treg në vitin 2000 dhe u bë i domosdoshëm për profesionistët, pasi smartfoni i lejonte përdoruesit të shkruanin dhe dërgonin me lehtësi e-mail.

Telefoni inteligjent pa një rritje dramatike të popullaritetit nga viti 2001 në 2007.

Sidoqoftë, në vitin 2016, Blackberry humbi fronin e tij si smartphone më i mirë pas shfaqjes së iPhone.

Dhe në fund, ishte dështimi i BlackBerry për t’u përshtatur, mungesa e njohurive të konsumatorit dhe dizajni i dobët që çuan në shkatërrimin e tij në 2018 kur kompania njoftoi se do të ndalonte prodhimin e smartfonit.

Ndryshimi i vendosur për muajin e ardhshëm është se BlackBerry do të lejojë më që të ketë përditësime për pajisjet e veta. Telefonat inteligjentë BlackBerry janë të njohur për mbrojtjen e komunikimit, privatësisë dhe të dhënave, shkruan Daily Mail.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës