Fundi i një epoke 27 vjeçare – që nga 15 qershori nuk do të ketë më Internet Explorer

Me çaktivizimin e aplikacionit për desktop brenda tre ditësh, përdoruesit do të ridrejtohen te Microsoft Edge, i cili ka të integruar një Internet Explorer, tha kompania.

Fundi i një epoke 27 vjeçare – që nga 15 qershori nuk do të ketë më Internet Explorer

Në maj të vitit të kaluar, një njoftim në faqen e Microsoft-it deklaroi se Internet Explorer do të bëhet i pafuqishëm nga 15 qershor 2022 në disa versione të Windows 10. Më pas ai u kërkoi klientëve të kalonin në Microsoft Edge, duke thënë se “ofron mbështetje për uebsajtet e vjetra dhe moderne. dhe aplikacionet.”

Megjithatë, me rritjen e shërbimeve konkurruese si Safari i Apple dhe Chrome i Google, gjiganti i teknologjisë është “larguar” ngadalë duke hequr dorë nga shërbimi i tij klasik duke e zëvendësuar atë me Microsoft Edge, që thuhet se përmban siguri, privatësi dhe shpejtësi të përmirësuar.


Tani, që nga 15 qershori, aplikacioni i desktopit Internet Explorer do të çaktivizohet dhe përdoruesit do të ridrejtohen në Microsoft Edge. Mos u shqetësoni nëse ky është një lajm për ju: Microsoft ka një seksion FAQ që shpjegon se si i udhëzon përdoruesit e Internet Explorer gjatë tranzicionit. Nga udhëzuesit te mësimet video, kompania duket se po bën gjithçka në promovimin e shfletuesit të saj ndër-platformë Edge.

Shërbim i gjatë

Internet Explorer u lëshua për herë të parë në 1995 si një paketë shtesë për Windows 95. Më vonë, kompania filloi të ofrojë shfletuesin falas si pjesë e paketës. Në vitin 2003, shfletuesi arriti një kulm prej 95 për qind të përdorimit, por ai nuk ishte në gjendje të ruante pozicionin e tij dhe baza e përdoruesve filloi të bjerë në mënyrë dramatike.

Shumë konkurrentë hynë në tregun e shfletuesit dhe filluan të ofrojnë ndërfaqe më të mira të përdoruesit, shpejtësi më të shpejtë të internetit dhe performancë më të qetë. Duket se Internet Explorer nuk ishte në gjendje të vazhdonte me konkurrencën dhe gradualisht nuk është shndërruar në asgjë më shumë se një eksplorues i paracaktuar që përdoret për të instaluar shfletues të tjerë.

Microsoft ndaloi zhvillimin e veçorive të reja të shfletuesit në vitin 2016 dhe kjo mund të jetë hera e parë që gjigandi i teknologjisë ka vendosur të heqë dorë nga Internet Explorer.

I ri

Sean Lyndersay, menaxheri i programit të Microsoft Edge u citua të thoshte nga Mashable, se “e ardhmja e Internet Explorer në Windows 10 qëndron në Microsoft Edge”. Në një blog të Microsoft-it në maj 2021, Lyndersay thotë, “Microsoft Edge ka të integruar modalitetin Internet Explorer (“Modaliteti IE”), kështu që ju mund të përdorni ato faqe interneti dhe aplikacione të trashëguara të bazuara në Internet Explorer direkt nga Microsoft Edge”.

“Microsoft Edge jo vetëm që është një përvojë shfletimi më e shpejtë, më e sigurt dhe më bashkëkohore sesa Internet Explorer, por gjithashtu trajton një shqetësim thelbësor: pajtueshmërinë për faqet e vjetra dhe aplikacionet e vjetra të internetit,” shtoi ai më tej.

Publikimi i blogut të kompanisë sugjeron gjithashtu se si mund të gjeni shfletuesin Edge. “Lajmi i mirë: ndoshta e keni tashmë atë (Edge) në pajisjen tuaj. Kërkoni “Microsoft Edge” duke përdorur kutinë e kërkimit të Windows 10 ose kërkoni për ikonën. Nëse nuk e keni, mund ta shkarkoni lehtësisht këtu. ” Ai shtoi se sapo një përdorues kalon në Edge, “është e lehtë të sillni fjalëkalimet tuaja, të preferuarat dhe të dhënat e tjera të shfletimit nga Internet Explorer me disa klikime”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë