Facebook po shton veçoritë e fitimit të parave në grupe

  • 04.11.2021
Facebook po shton veçoritë e fitimit të parave në grupe

Kompania njoftoi përditësimet në ngjarjen e saj vjetore të Samitit të Komuniteteve, ku tha se veçoritë e reja do t’i ndihmojnë njerëzit që drejtojnë grupet “të mbështesin” komunitetet që kanë ndërtuar.

Me ndryshimet, Facebook është administratori i grupit tre mënyra për të fituar para nga komunitetet e tyre. Dy të parat, dyqanet e komunitetit dhe mbledhësit e fondeve, pasqyrojnë veçoritë diku tjetër në platformë.


Dyqanet e komunitetit janë një zgjerim i veçorive ekzistuese të Facebook dhe u lejon administratorëve të grupit të shesin mallra me temë ose mallra të tjera. Po kështu, mbledhësit e fondeve do t’u mundësojnë administratorëve të grumbullojnë projekte specifike ose ndryshe “të kompensojnë kostot e drejtimit të grupit”.

Por veçoria e tretë është krejtësisht e re: nëngrupet me pagesë. Nëngrupet janë në thelb grupe më të vogla – brenda një grupi ku anëtarët paguajnë një tarifë mujore për të marrë pjesë. Ndërsa Facebook po lejon gjithashtu administratorët e grupeve të krijojnë nëngrupe falas, versioni me pagesë i funksionit është përpjekja më e fundit e kompanisë për të krijuar produkte të bazuara në abonim.

Diku tjetër, Facebook ka reklamuar abonimet si një mënyrë për krijuesit për të fituar para, qoftë nëpërmjet gazetave ose abonimeve të fansave për transmetuesit. Në kontekstin e grupeve, abonimet kanë për qëllim të mundësojnë qasje në përmbajtje ekskluzive ose të specializuara si “stërvitje ose rrjetëzim ose biseda më të thella”.

Maria Smith, zëvendëspresidentja e komuniteteve në Facebook thotë se Facebook nuk pret që të gjitha grupet të duan ose të kenë nevojë për veçori me pagesë, por që shumë grupe tashmë shesin mallrat e tyre ose organizojnë mbledhje fondesh. Pra, sjellja e mjeteve direkt tek ata mund të jetë e dobishme. Nga ana tjetër, grupet kanë qenë gjithashtu shtëpia e përmbajtjes më toksike dhe përçarëse të Facebook, dhe kompania ndonjëherë ka luftuar për të mbajtur nën kontroll grupet problematike.

Duke pasur parasysh historikun e Facebook këtu, duket pothuajse e pashmangshme që disa grupe do të gjejnë një mënyrë për t’i keqpërdorur këto mjete (Facebook po planifikon një shpërndarje të ngadaltë, kështu që shumica e grupeve nuk do të kenë qasje në këto funksione menjëherë.) Smith vëren se nëngrupet do të kenë të njëjtat mjete moderimi si grupi më i gjerë dhe që në disa raste mund ta bëjë më të lehtë trajtimin e administratorit. “Do t’i klasifikojë diskutimet në nëngrupe të ndryshme dhe më pas ata mund t’i menaxhojnë ato në mënyrë më efikase,” tha ajo. Ajo shtoi se grupeve dhe nëngrupeve do t’u kërkohet gjithashtu të ndjekin udhëzimet tregtare të kompanisë dhe rregullat për mbledhjen e fondeve.

Sa më shumë që grupet janë keqtrajtuar, funksioni është gjithashtu ai që Facebook shpesh e tregon si provë se platforma e tij mund të bashkojë njerëzit dhe të jetë një forcë për të mirë. Facebook ka treguar gjithashtu se grupet do të luajnë një rol të rëndësishëm në planin e tij për të ndërtuar një metaverse. “Ne jemi të fokusuar në ndërtimin e urave nga aplikacionet tona në ekranet 2D në përvoja virtuale më zhytëse”, tha Mark Zuckerberg në fillim të ngjarjes së së enjtes. “Facebook dhe grupet tuaja do të jenë qendrore për këtë.”

Zuckerberg ende po shpjegon se çfarë do të thotë një Metaverse për rrjetin social dhe kompaninë e njohur tani si Meta. Por nuk është e vështirë të imagjinohet se grupet e sotme në Facebook mund të banojnë një ditë në hapësira virtuale brenda metaverses, megjithëse ky vizion është ende “i largët”, thotë Smith.

Përveç veçorive të reja të fitimit të parave, Facebook njoftoi disa përditësime të tjera për grupet, duke përfshirë:

• Karakteristikat e reja të personalizimit që lejojnë administratorët të ndryshojnë ngjyrat e sfondit, stilet e shkronjave dhe aspekte të tjera të pamjes së grupeve;

• Bisedat në komunitet për ta bërë më të lehtë për administratorët dhe moderatorët e grupeve të kontaktojnë njëri-tjetrin;

• Një seksion i ri “i veçuar” në mënyrë që administratorët e grupit të mund të pin përmbajtjen që qëndron në krye të grupit;

• Facebook gjithashtu planifikon të fillojë testimin e një grupi të ri funksionesh që do të thjeshtojnë përvojën e grupeve dhe faqeve për administratorët që menaxhojnë një grup dhe një faqe përkatëse. Ende nuk është plotësisht e qartë se si do të funksionojë kjo, por Facebook thotë se qëllimi është të sjellë disa veçori specifike të grupit, si mjetet e moderimit, në Faqe, duke u dhënë gjithashtu administratorëve mundësinë për të “përdorur një zë zyrtar kur ndërveprojnë me komunitetin e tyre”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë