Facebook nxjerr kartën ‘Viti së bashku’, lejon përdoruesit të përmbledhin momentet më të mëdha të 2021’s

  • 10.12.2021
Facebook nxjerr kartën ‘Viti së bashku’, lejon përdoruesit të përmbledhin momentet më të mëdha të 2021’s

Facebook ka prezantuar një veçori të kartës ‘Viti së bashku’ në aplikacionet Android dhe iOS të kompanisë, duke i lejuar përdoruesit të ndajnë momentet kryesore dhe momentet kryesore të vitit që shkoi.

Kompania, e cila së fundmi u riemërua në Meta, ka lançuar një veçori të ngjashme në Instagram duke lejuar përdoruesit të ndajnë dhjetë historitë e tyre më të mira të vitit. Përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin miqtë, fotot, vendndodhjet dhe përvojat e tjera që ata kanë ndarë në platformë si pjesë e kartës së Vitit të Bashkuar.


Facebook ka filluar të lançojë funksionin, i cili mund të përdoret deri në fund të vitit.

Funksioni Year Together do të sugjerojë postime dhe përmbajtje të ndara nga një përdorues, të cilat do të përpilohen dhe shpërndahen si postim.

Sidoqoftë, përdoruesit nuk kufizohen vetëm në postimet e sugjeruara nga Facebook, dhe në vend të tyre ata mund të heqin dhe zgjedhin imazhe ose përmbajtje të tjera. Kjo mund të jetë e dobishme, në rast se përdoruesit nuk duan të rijetojnë kujtime specifike nga viti i kaluar.

Pasi të ndahet, postimi (ose karta) do të jetë i dukshëm për listën e miqve të një përdoruesi ose për përdoruesit e përzgjedhur, nëse ata kanë vendosur cilësimet e personalizuara të privatësisë për postimet.

Megjithatë, shtytja e Metës për t’i bërë përdoruesit të përmbledhin dhe të rijetojnë momentet më të mira të vitit të tyre, nuk kufizohet vetëm në aplikacionin Facebook. Kompania gjithashtu prezantoi një veçori të ngjashme për përdoruesit e Instagram të quajtur 2021 Playback, e cila i tregon një përdoruesi një listë të historive të tyre kryesore për vitin.

Këto mund të përpilohen dhe ndahen me ndjekësit e tyre në shërbimin e ndarjes së imazheve dhe videove. Ashtu si kartela Year Together në Facebook, kjo veçori i lejon përdoruesit të përziejnë dhe përputhin histori të vjetra nga viti 2021 në arkivin e tyre të Story.

Facebook dhe Instagram nuk janë aplikacionet e para që lançojnë këto veçori të rishikimit vjetor në 2021. Kjo veçori është e zakonshme në mesin e aplikacioneve të krijuara për të nxitur angazhimin social dhe shërbimi popullor i transmetimit Spotify ofron gjithashtu një veçori të ngjashme të quajtur Spotify Wrapped çdo vit. Versioni 2021 i Spotify Wrapped u njoftua më 1 dhjetor dhe u ofron përdoruesve mundësinë për të parë statistika si artistët që kanë dëgjuar më shumë, këngët kryesore që kanë luajtur dhe sa kohë kanë kaluar duke dëgjuar muzikë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë