Apple rikthen emërtimin plus për iPhone 14, versioni i ri dhe më i lirë i telefonave

Apple do të nxjerrë katër modele iPhone këtë vit, ashtu siç bëri me seritë iPhone 12 dhe iPhone 13. Megjithatë, iPhone 14 do të sjellë një ndryshim të rëndësishëm kur bëhet fjalë për madhësitë.

Apple rikthen emërtimin plus për iPhone 14, versioni i ri dhe më i lirë i telefonave

Opsioni mini 5.4 inç është jashtë pamjes, me Apple që kërkon një madhësi më të madhe 6.7 inç për ta zëvendësuar atë. Ne shpesh i jemi referuar modelit të iPhone 6.7 inç si iPhone 14 Max, i cili do të jetë ekuivalenti më i lirë i iPhone 14 Pro Max. Por ne pamë gjithashtu iPhone 14 Plus të hedhur në raportet më të fundit.

Një thashetheme e re pretendon se ky i fundit do të jetë emri i iPhone 14 më të përballueshëm 6.7 inç. Ne nuk e kemi parë emrin “Plus” në një iPhone 8 që nga iPhone 8 Plus i vitit 2018. Dhe mund të ketë më shumë kuptim sesa përdorimi i “Max” për një celular që nuk mund të ofrojë përvojën Max.


A do të ketë një iPhone 14 Max?

Nëse thashethemet janë të sakta, Apple nuk do të përdorë emrin e iPhone 14 Max për celularin më të lirë 6.7 inç. Në vend të kësaj, linja e iPhone 14 e Apple do të marrë emrat e mëposhtëm: iPhone 14 (6.1 inç), iPhone 14 Plus (6.7 inç), iPhone 14 Pro (6.1 inç) dhe iPhone 14 Pro Max (6.7 inç).

iPhone 14 Max ka njëfarë kuptimi, duke nënkuptuar se celulari ofron versionin më të mirë të iPhone 14. Të dy iPhone 14 dhe iPhone 14 Max do të ndajnë të njëjtat specifika. Ashtu si iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max do të kenë pajisje identike. Dallimet e vetme vijnë nga mundësia në përmasa – prandaj përcaktimet Max për çdo nën-familje iPhone 14.

Por nga perspektiva e marketingut, iPhone 14 Max mund të jetë konfuz. Mund të nënkuptojë se është një version më i mirë se iPhone 14 Pro, gjë që nuk do të jetë kështu. Kjo është arsyeja pse iPhone 14 Plus ka edhe më shumë kuptim për versionin më të lirë të iPhone 14 6.7 inç.

Cilido qoftë emri, iPhone 14 6.7 inç do të ketë specifika të ngjashme me iPhone 13 Pro, përveç modulit të kamerës. Celulari do të ketë vetëm dy kamera në anën e pasme në vend të tre. Krahasimisht, iPhone 14 Pro do të lëkundë çipin e ri A16 Bionic, një ekran të përmirësuar ProMotion, një kamerë më të mirë selfie dhe një sensor krejt të ri të kamerës për lentet kryesore.

Prandaj, iPhone 14 Max/Plus do të ishte më i lirë se iPhone 14 Pro edhe pse do të jetë më i madh. Thashethemet thonë se opsioni më i përballueshëm 6.7 inç do të fillojë nga 899 dollarë. Ndërkohë, iPhone 14 Pro mund të fillojë me 1,099 dollarë.

Nga vijnë thashethemet për iPhone 14 Plus?

Linja e iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max ka shumë më tepër kuptim. Çdo celular ka identitetin e vet dhe emrat tregojnë një përparim logjik këtu. Sa më shumë para të jeni të gatshëm të shpenzoni, aq më mirë do të keni përvojën e iPhone 14. Nga niveli fillestar në Plus, në Pro dhe Pro Max.

I njëjti progres është i dukshëm në skemën e emërtimit të iPhone 13: iPhone 13 mini, iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max.

Apple ka një skemë të ngjashme emërtimi në anën e biznesit të MacBook për çipat e serisë M. Ka një M1, një M1 Pro, një M1 Max dhe një M1 Ultra. I njëjti parim zbatohet këtu. Sa më shumë para të shpenzoni, aq më mirë do të trajtoheni me përvojën e MacBook.

Duke iu rikthyer emrit të iPhone 14 Plus, duhet të dini se vështirë se është konfirmuar. Kjo nuk është diçka që Apple do ta zbulonte ndonjëherë. Ne po shikojmë një thashethem që vjen nga blogu në gjuhën koreane Naver.

Disa ditë më parë, analistët nga Omdia iu referuan modelit më të përballueshëm 6.7 inç iPhone 14 si iPhone 14 Plus pa shpjeguar emrin e zgjedhur.

Do të duhet të presim deri në mes të shtatorit për të mësuar skemën zyrtare të emërtimit të iPhone 14. Por nuk ka dyshim se opsioni i iPhone 14 Plus ka shumë kuptim.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë