Apple prezantoi iPadin e ri, nga porti USB-C te cilësia e kamerës – disa prej specifikave

  • 19.10.2022
Apple prezantoi iPadin e ri, nga porti USB-C te cilësia e kamerës – disa prej specifikave

iPad-i i ridizajnuar i nivelit fillestar të Apple ka një çip A14 dhe karikimin USB-C. Ekziston gjithashtu një kamerë peizazhi dhe një shtesë e re e tastierës.

Thashethemet ishin të vërteta – Apple ka zbuluar një version të ridizajnuar të iPad-it të tij të nivelit fillestar. Modeli i ri huazon faktorin e formës së kornizës së hollë të modeleve të nivelit më të lartë, duke përfshirë kalimin në USB-C, pa fole kufjesh dhe një lexues të gjurmëve të gishtërinjve të integruar në butonin e gjumit/zgjimit.

Mund të presësh një ekran të njohur 10,9 inç me rezolucion 2360 x 1640 dhe rregullim të ngjyrave True Tone, megjithëse pa petëzimin si në ajër. Megjithatë, ka një kthesë për kamerën e përparme ultra të gjerë 12 MP. Ky është iPad i parë me një kamerë selfie të orientuar drejt peizazhit, duke e bërë atë shumë më të mirë për biseda në grup ose përdorim të ngjashëm me laptopin.


Tableti përdor të njëjtin çip A14 Bionic si iPad Air origjinal dhe mbështet rrjetet moderne si WiFi 6 dhe (në modelet celulare) 5G. Do të gjeni gjithashtu një kamerë të pasme të përditësuar 12 MP. Fatkeqësisht, kjo nuk është një plan ideal për krijuesit me një buxhet.

Jeni ende i kufizuar në mbështetjen e Pencilit të gjeneratës së parë dhe do t’ju duhet të përdorni përshtatësin USB-C të përfshirë të Pencilit (i disponueshëm për 9 dollarë nëse tashmë keni një Laps) për të çiftuar dhe karikuar stilolapsin.

Do të keni të paktën një opsion zyrtar pak më të lirë për ta kthyer iPad-in në një fletore. Një Folio e re e tastierës magjike prej 249 dollarësh (treguar në mes) ofron çelësa me përmasa të plota (përfshirë tastet e funksionit) dhe një tastierë si tastiera Magjike më e shtrenjtë, vetëm pa dizajnin lundrues. Në vend të kësaj, një mbajtëse e integruar mbështet tabletin ndërsa jeni duke punuar. Shtojca magnetike e bën relativisht të lehtë shkëputjen e iPad-it dhe Smart Connector ju kursen telashet e karikimit dhe çiftimit që ndonjëherë vijnë me këto tastierë.

iPad-i i ri bazë është i disponueshëm për të porositur tani dhe do të arrijë në dyqane më 26 tetor. Sidoqoftë, përgatituni për një rritje çmimi. Rinovimi fillon me 449 dollarë për një model WiFi 64 GB dhe rritet në 599 dollarë për celularin.

Ky është një kërcim domethënës dhe Apple po e mban iPad-in e gjeneratës së fundit për të njëjtat 329 dollarë si më parë. Mendoni për këtë më shumë si një iPad Air me zbritje për ata që nuk kanë nevojë as për çipin M1, as për mbështetjen e Pencilit të gjeneratës së dytë.

Mos u shqetësoni për të humbur veçoritë e softuerit nëse keni një model më të vjetër. Pas një vonese të vogël, Apple do të lëshojë iPadOS 16 më 24 tetor. Do t’ju duhet të paktën një iPad ose iPad mini i gjeneratës së pestë, një iPad Air i gjeneratës së tretë ose ndonjë iPad Pro për të përdorur platformën e re, e cila përfshin përmirësime si multitasking i Stage Manager.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë