Apple po teston nëntë kompjuterë Mac me procesorët M2

Apple Inc. mund të rifreskojë së shpejti linjën e saj të kompjuterave Mac, raportoi Bloomberg.

Apple po teston nëntë kompjuterë Mac me procesorët M2

Mac-ët e rinj, të cilët përfshijnë laptopë dhe desktop, thuhet se fuqizohen nga një çip i gjeneratës së ardhshme të njohur si M2. Është pasardhësi i serisë së çipave M1 që dërgohet me kompjuterët aktualë të Apple.

Ndër Mac-ët e rinj që Apple besohet se po zhvillon janë versionet e përmirësuara të MacBook Air dhe edicionit të nivelit fillestar të MacBook Pro. Laptopët thuhet se do të kenë të dy çipin e gjeneratës së ardhshme M2.


Versionet 14 dhe 16 inç të MacBook Pro thuhet se do të rifreskohen gjithashtu. Apple do të përmirësojë laptopët në një procesor të ri të njohur si M2 Pro, i cili përshkruhet si një version më i avancuar i çipit të ardhshëm M2.

Raportet e fundit sugjerojnë se procesorët Mac të gjeneratës së ardhshme të Apple do të bazohen në çipin A15 Bionic në iPhone-ët e fundit. M2, çipi i ri që do të fuqizojë versionin e ardhshëm të MacBook Air dhe MacBook Pro të nivelit fillestar, përfshin një njësi përpunimi qendror me tetë bërthama. Katër nga bërthamat janë të optimizuara për performancën, ndërsa katër të tjerat i japin përparësi efikasitetit të energjisë sesa shpejtësisë.

M2 do të përfshijë gjithashtu një njësi të integruar të përpunimit grafik. Thashethemet sugjerojnë se GPU-ja e integruar përmban 10 bërthama, nga pesë në çipin M1 që fuqizon MacBook Air aktual.

Çipi M2 Pro, versioni i përmirësuar i M2 që Apple thuhet se po zhvillon, do të ofrojë edhe më shumë performancë. Besohet se ka 12 bërthama CPU dhe 12 bërthama GPU. Kjo është nga tetë bërthamat CPU dhe pesë bërthamat GPU të çipit të gjeneratës aktuale M1.

Seria e ardhshme e çipave M2 thuhet se do të përfshijë dy procesorë të tjerë, edhe më të shpejtë. Një nga këta procesorë, M2 Max, do të fuqizojë versionet e nivelit të lartë të laptopëve MacBook Pro 14 inç dhe 16 inç. Çipi pritet të ketë një CPU me 12 bërthama, si dhe 38 bërthama GPU, tre herë më shumë se MacBook Air aktual.

Përfundimi i linjës së ardhshme të çipave të Apple është M2 Ultra, i cili pritet të kombinojë dy procesorë M2 Max në një paketë të vetme. Çipi do të bëhet i disponueshëm për konsumatorët si pjesë e një versioni të ri të Mac Pro, kompjuterit desktop më të fuqishëm të Apple.

Inxhinierët e Apple kanë filluar testimin e Mac-ëve të ardhshëm duke përdorur aplikacione të palëve të treta nga App Store, sipas Bloomberg. Kjo besohet se tregon se makinat e reja mund të shpallen brenda disa muajsh. Të paktën dy nga Mac-ët e rinj mund të lansohen rreth mesit të vitit.

Për shkak se raportohet se përmban dy procesorë të veçantë M2 Max, çipi M2 Ultra në Mac Pro të ardhshëm mund të ketë një dizajn të ngjashëm me një nga procesorët aktualë të Apple, M1 Ultra. Procesori i fundit fuqizon kompjuterin Mac Studio. Ai përfshin një teknologji të zhvilluar nga Apple, të quajtur UltraFusion, që bën të mundur lidhjen e dy çipave të veçantë në nivelin e harduerit duke u mundësuar atyre të shkëmbejnë të dhëna me shpejtësi të lartë për të lehtësuar përpunimin.

Apple thotë se UltraFusion ofron 2.5 terabit për sekondë të gjerësisë së brezit, rreth katër herë më shumë se konkurrenti kryesor. Kjo gjerësi bande e rritur lejon që të dhënat të udhëtojnë më shpejt midis dy çipave të lidhur. Mundësimi i të dhënave për të mbërritur më shpejt në destinacionin e tyre lejon që ato të përpunohen më shpejt, gjë që rrit performancën e përgjithshme të çipit.

Shpejtësia e UltraFusion nuk është e vetmja veçori që mund të hapë rrugën drejt çipit të gjeneratës së ardhshme M2 Ultra që Apple thuhet se po zhvillon.

Nga pikëpamja e softuerit, lidhja e dy procesorëve të veçantë mund të krijojë disa sfida. Një aplikacion që funksionon mirë në një procesor të vetëm nuk mund të funksionojë domosdoshmërisht në dy, gjë që mund të çojë në probleme të përputhshmërisë. Me UltraFusion, Apple shmangi sfidat e përputhshmërisë në lidhje me aplikacionet: Teknologjia lidh dy çipa së bashku në një mënyrë që lejon programet të ndërveprojnë me ta sikur të ishin një çip i vetëm.

Krahas Mac-ëve të ardhshëm, Apple thuhet se planifikon të debutojë katër iPhone të rinj këtë vit. Dy prej iPhone-ve pritet të dërgohen me një sistem të ri në çip, A16, ndërsa dy të tjerët thuhet se kanë të njëjtin silikon që fuqizon linjën aktuale të smartfonëve të Apple. Pajisjet do t’i bashkohen iPhone SE të nivelit fillestar që debutoi muajin e kaluar.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë