Apple e bëri iPhone 14 më të lehtë për t’u riparuar nga sa do të prisnit

  • 20.09.2022
Apple e bëri iPhone 14 më të lehtë për t’u riparuar nga sa do të prisnit

Një prishje e iFixit sugjeron se është iPhone më i riparueshëm në gjashtë vjet.

Apple pranoi se iPhone 14 ishte projektuar që të ishte më i lehtë për t’u riparuar, por mund ta kishte shitur më pak atë përmirësim.

iFixit ka përfunduar prishjen e iPhone bazë të këtij viti dhe është e qartë se pajisja është ripunuar nga themeli duke pasur parasysh rregullimet e bëra vetë. Xhami i pasmë është më i lehtë dhe më i lirë për t’u rregulluar, siç ishte premtuar, por përdori një kornizë të mesme metalike për ta mbajtur pjesën e përparme po aq të aksesueshme. Dizajni është më i riparueshëm se shumë telefona Android që hapen thjesht nga mbrapa, tha iFixit.


Korniza e mesme e iPhone 14 ruan të njëjtën ngurtësi strukturore që patë në familjen 13. Apple kishte zhvendosur tashmë grupin e kufjeve dhe kamerës së përparme në një vend më të riparueshëm në mainframe të gjeneratës së mëparshme.

iPhone 14 nuk do t’i bëjë blerësit e Fairphone të pendohen për blerjet e tyre. Apple ende kërkon që klientët dhe teknikët të aktivizojnë pjesët pasi të jenë instaluar, kështu që nuk mund të përdorni vetëm një mbrapa jozyrtare në vend të komponentëve potencialisht më të kushtueshëm të Riparimit të vetë-shërbimit.

Megjithatë, iFixit pretendon se ky është celulari më i riparueshëm i Apple që nga iPhone 7 i vitit 2016.

Ripërpunimi nuk është krejtësisht befasues. Apple po përballet me presion për të përmirësuar riparueshmërinë si nga qeveria federale ashtu edhe nga legjislaturat shtetërore. Nëse nuk trajtonte riparimet në shtëpi me dizajnet e saj, rrezikonte beteja me rregullatorët që mund të detyronin ndryshime dhe të hiqnin gjobat. Sido që të jetë arsyetimi, ndoshta nuk do t’ju shqetësojë nëse keni pritur për një iPhone që është vërtet i përshtatshëm për rregullimin.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë