Zgjoheni nervozë dhe nuk e dini përse? Cili është fajtori kryesor – zbulojeni në kohë këtë sëmundje

  • 21.12.2022
Zgjoheni nervozë dhe nuk e dini përse? Cili është fajtori kryesor – zbulojeni në kohë këtë sëmundje

Ka ditë kur zgjoheni “në këmbë të majtë” dhe atëherë zakonisht jeni shumë më nervozë dhe më të hidhëruar se ditëve të kaluara

A janë fajtore hormonet të cilat ndikojnë në humorin tonë apo ato janë vetëm një justifikim për atë e si ndiheni dhe silleni?

Disa hormone kanë për detyrë t’ju mbajnë zgjuar dhe aktivë, ai është kortizoli – hormon i gjëndrës mbiveshkore.


Pikërisht për këtë shkak, kur dikush ndryshon ritmin e gjumit, bëhet nervoz dhe i përgjumur, sepse kortizoli nuk ka filluar të rritet herët në mëngjes.

Ajo që më së shpeshti çon deri në çekuilibër ka të bëjë me gjëndrën tiroide, transmeton Telegrafi.

Çrregullimi i gjëndrës tiroide është një ndër shkaqet kryesore për çrregullim të gjendjes sonë të përgjithshme, aktivitetit, statusit psikik, humbje të masës trupore, përshpejtim të rrahjes së zemrës.

Mirëpo, çfarë çon në çrregullim të hormonit dhe si ta mbajmë ekuilibrin?

Arsyeja kryesore është stresi si shkaktar i sëmundjeve të ndryshme të organizmit.

Stresi është vetëm një gjendje që përkeqëson ndryshimet tashmë ekzistuese në trup. Pra, nëse dikush tashmë ka diabet dhe është nën stres, niveli i sheqerit në gjak do të rritet stresi. Kjo është një gjendje e organizmit ku qelizat nuk i përgjigjen mirë nivelit ekzistues të insulinës që sekretohet nga pankreasi.

Ata pacientë janë kryesisht të paracaktuar për të fituar diabetin e tipit 2. Shkaqet dihen dhe kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit janë obezë ose kanë një histori familjare të diabetit, kanë një çrregullim të ciklit riprodhues ose sindromë të vezores policistike.

Nëse keni ose ndjeni disa nga këto probleme, duhet të kontaktoni një endokrinolog dhe t’i kushtoni më shumë vëmendje një diete të shëndetshme. /Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë