Zgjimi herët, një shprehi që i ka avantazhet e veta

  • 12.01.2023
Zgjimi herët, një shprehi që i ka avantazhet e veta

Ngritja herët në mëngjes dhe gjumi po aq herët gjatë natës do të kishte përparësi të konsiderueshme për njerëzit që mund ta ndjekin këtë zakon.

Sipas një artikulli të botuar në The Yale Journal of Biology and Medicine, ata që zgjohen herët në mëngjes janë më të aftë të përballojnë të gjitha angazhimet e ditës, me avantazhin e shtuar të përfitimeve për shëndetin.

Drita natyrale e mëngjesit është në gjendje të ndikojë pozitivisht në humor dhe gjithashtu në dinamikën e gjumit. Kjo do të bëhej e mundur falë faktit se drita natyrale do të ndikonte pozitivisht në rregullimin e gjumit mes melatoninës dhe serotoninës por edhe mes kortizolit dhe melatoninës, transmeton KP.


Sipas një studimi të botuar në revistën shkencore Advances in Nutrition, ata që zgjohen herët në mëngjes janë më pak të ekspozuar ndaj rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve që prekin sistemin kardiovaskular ose diabetin e tipit 2.

Të shkoni për të fjetur herët gjatë natës dhe të jeni në gjendje të zgjoheni herët në mëngjes, është një rutinë që ju ndihmon për të arritur një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe më fitimprurëse.

Ata që nuk mund ta vendosin këtë ritëm, mund të fillojnë duke e bërë gradualisht, duke parashikuar gjithnjë e më shumë kohën kur shkoni për të fjetur dhe rrjedhimisht kohën kur ngriheni.

Për të fjetur më herët do të ishte e dobishme të fikni celularin dhe të mos e përdorni, të kufizoni ekspozimin ndaj dritave artificiale dhe të shmangni gjumin e pasdites.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë