Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar

  • 28.03.2023
Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar

Sistemi imunitar është mbrojtja e trupit tonë kundër pushtuesve të jashtëm. Këto mund të përfshijnë gjithçka, nga mikrobet si bakteret, viruset dhe kërpudhat e deri te kimikatet e bëra nga mikrobet e njohura si toksina. Që trupi ynë të qëndrojë në formën e tij më të mirë të mundshme, ne kemi nevojë për një sistem imunitar të shëndetshëm.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mikronutrientët janë vitamina dhe minerale që i nevojiten trupit në sasi minimale. Megjithatë ndikimi i tyre nuk mund të zvogëlohet. Ato janë kritike për shëndetin e trupit tonë dhe mungesa e ndonjë prej tyre mund të shkaktojë kushte të rënda, madje edhe kërcënuese për jetën.

Vitamina C: Kjo është thelbësore për të ndihmuar në parandalimin e infeksioneve ose për të shkurtuar kohëzgjatjen e tyre. Të gjithë e dinë që agrumet janë një domosdoshmëri, por kjo vitaminë mund të merret edhe nga perimet si spinaqi, lakra jeshile, specat zile dhe lakrat e Brukselit dhe frutat si luleshtrydhet dhe papaja.


Vitamina E: Ky antioksidant i fuqishëm është pjesë e gati 200 reaksioneve biokimike në trup. Gjithashtu ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Vitamina mund të merret nga ushqimet bimore me yndyrë të lartë si bajamet, kikirikët, farat e lulediellit dhe lajthitë, si dhe nga vaji i lulediellit, lulediellit dhe sojës.

Vitamina A: Kjo është thelbësore për të ndihmuar trupin të luftojë infeksionet, veçanërisht infeksionet e frymëmarrjes. Ky është një mikronutrient i tillë që trupi ynë nuk e prodhon vetë. Mos harroni të shtoni në dietën tuaj djathëra natyralë, produkte qumështi si kosi, vezë dhe peshk të yndyrshëm si salmoni, ton dhe açuge.

Vitamina D: Një studim i publikuar nga Shoqata Endokrine zbuloi se mbi 80 për qind e pacientëve me COVID-19 kishin mungesë të vitaminës D. Për të mbrojtur veten nga ftohja dhe gripi, përfshini në dietën tuaj peshk me vaj, si salmoni, sardelet, harengën dhe skumbri, si dhe mishin e kuq, mëlçinë dhe të verdhat e vezëve.

Zinku: Një mungesë e këtij mikronutrienti mund të dobësojë sistemin imunitar duke dëmtuar formimin, aktivizimin dhe maturimin e limfociteve. Kjo është e disponueshme në zgjedhjet dietike si gocat e detit, gaforrja, karavidhe, viçi, qiqrat, shqemet dhe fasulet.

Folate: Ky mikronutrient është thelbësor për të ndihmuar trupin të formojë qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut. Këto janë gjithashtu të nevojshme për të zvogëluar rrezikun e defekteve të lindjes të quajtura defekte të tubit nervor. Ju mund ta konsumoni këtë nga, brokoli, lakrat e Brukselit, bizelet, qiqrat dhe fasulet, si dhe drithërat e mëngjesit të fortifikuara me acid folik.

Seleni: Ky antioksidant më pak i njohur është për t’u armatosur kundër baktereve, viruseve dhe madje edhe kancerit. Ndërsa arrat braziliane janë një nga burimet më të mira të selenit, ju mund ta merrni këtë edhe nga zgjedhjet dietike si ton, proshutë, gjeli i detit dhe gjizë. /KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë