Ushqimi ideal që duhet të hani në mëngjes për humbje peshe

  • 05.11.2021
Ushqimi ideal që duhet të hani në mëngjes për humbje peshe

Nëse e nisni ditën me drithëra me sheqer apo një briosh, me siguri do të ndiheni të uritur shumë shpejt. Ky “problem” mund të zgjidhet vetëm me një ndryshim: shtoni pak proteina në mëngjesin tuaj.

Proteina nuk është vetëm e mirë për ndërtimin e muskujve, por gjithashtu mund t’ju mbajë të ngopur për shumë më gjatë. Vezët janë pothuajse sinonim i proteinave.


Duke marrë parasysh se sa proteina ka një vezë – gjashtë gram në një vezë të madhe – është një opsion i mirë në mëngjes.

Me pak kalori (rreth 70 kalori për vezë) dhe të pasura me vitamina dhe minerale, vezët janë një nga ato ushqime që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj, pavarësisht nëse qëllimi është rritja e masës muskulore apo humbja e peshës.

Në fakt, vezët përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme që mund të mungojnë në dietën tuaj, siç është kolina.

Të verdhat e vezëve janë një nga burimet më të mira të kësaj lënde ushqyese që mbështet shëndetin e trurit. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë