Tipi i gjakut më rezitues ndaj sëmundjeve tumoriale

  • 05.03.2020
Tipi i gjakut më rezitues ndaj sëmundjeve tumoriale

Sëmundjet tumoriale janë kërcënuese për shëndetin dhe jetën e njeriut.

Në këtë lajm do të mësoni se cilat janë grupet e gjakut më rezistente ndaj tipeve të ndryshme të sëmundjeve tumoriale.

Sëmundja Tumoriale e Stomakut


Njerëzit me 0 lloj gjaku, pavarësisht nëse faktori Rh është negativ ose pozitiv, ka më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundjen.

Për shembull, njerëzit me grupin e gjakut 0 kanë një rrezik dukshëm më të ulët të zhvillimit të kancerit të stomakut, por njerëzit me grupin e gjakut A kanë një shans të rritur për të zhvilluar këtë lloj sëmundjeje.

Ulçera e stomakut

Të kesh një grup gjaku A ose AB do të thotë që ka më pak të ngjarë të zhvillosh një ulçerë në stomak sesa njerëzit me grupin 0 të gjakut.

Arsyeja është ende e paqartë, por studiuesit spekulojnë se kjo është për shkak të ndryshimeve në reagimin imunitar ndaj infeksioneve.

Sëmundja e zemrës

Personat me grupin e gjakut zero kanë një rrezik më të ulët për sëmundje koronare të zemrës deri në 23 për qind në krahasim me të gjitha grupet e tjera të gjakut, sipas një studimi të Shkollës së Shëndetit Publik në Harvard citon Top Channel, të cilit i referohet AgroWeb.

Ata që janë në rrezik më të lartë janë me grupet e gjakut AB dhe B. Përveç para-dispozitave gjenetike, arsyeja e saktë për këtë nuk është e qartë.

Problemet me Pankreasin

Një tjetër fitore për grupin e gjakut zero, pasi njerëzit që e kanë atë janë në rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së pankreasit.

Një studim i botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit zbuloi se njerëzit me grupin A të gjakut kishin një rrezik 32 për qind më të lartë të zhvillimit të kancerit pankreatik, dhe ata me grupin e gjakut kishin rrezik 51 për qind më të madh, ndërsa ata me grupin e gjakut B kishin deri në 72 për qind më shumë rrezik.

Të gjeturat e studimit shprehen se kërkime të mëtejshme janë të nevojshme për të përcaktuar arsyen e saktë pse personat me grupin e gjakut zero janë më të ndjeshëm gjenetikisht.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë