Soda e bikarbonatit dhe limoni dëmtojnë dhëmbët!

  • 07.02.2023
Soda e bikarbonatit dhe limoni dëmtojnë dhëmbët!

Edhe pse deri tani keni besuar që soda forcon cilësinë e dhëmbëve tuaj dhe që i zbardhon, kjo në të vërtetë nuk është e saktë.

Hulumtimet shkencore kanë treguar që soda në kombinim me limonin dëmton zmaltin e dhëmbëve dhe nuk është aq e mirë për shëndetin e mishit të dhëmbëve tuaj.

Kripa është abrazive, andaj mund të dëmtojë zmaltin e dhëmbëve prandaj dhëmbët mund të bëhen të ndjeshëm, transmeton Telegrafi.


Lëngu i limonit është i thartë, gjë që mund të ndikojë dëmshëm në bardhësinë dhe të krijojë njolla në dhëmbë, njësoj është edhe me uthullën e mollës.

Mirëpo, për dallim nga disa përbërës të tjerë natyralë, turmeriku nuk e dëmton zmaltin e dhëmbëve.

Nëse përdorni turmerik, nuk duhet të brengoseni për gjëra të tilla. Turmeriku nuk ndikon në mënyrë abrazive, mirëpo rezultatet e para do t’i shihni vetëm pas një jave të përdorimit.

Turmeriku (kurkuma) është mëlmesë indiane me një sërë përparësish. Është i njohur edhe për shkak se përmban antioksidantë dhe ndikon kundër inflamacionit.

Ajo që duhet të bëni është: Merrni pak kurkumë pluhur (rreth 1/4 e lugës së çajit). E vendosni në brushën e dhëmbëve dhe pastroni dhëmbët në mënyrë të zakonshme. Pas pastrimit, mos shpëlani gojën menjëherë, por e lini pastën për 3-5 minuta. Për këtë kohë të shkurtër, kurkuma do të bëjë çudinë.

Pas kësaj kohe, shpëlani gojën mirë, që të mos mbetet as imtësia më e vogël midis dhëmbëve.

Rezultatet do të jenë të dukshme që pas aplikimit të parë! Por, nëse nuk jeni të kënaqur, procedurën përsëriteni gjatë gjithë javës. Mund të përgatisni edhe pastë: prej 1/4 e lugës kurkumë dhe disa pikave vaj ulliri dhe e përdorni sikur me pastën e rëndomtë.

Si antiseptik dhe antibiotik natyral, shafarni shëron edhe plagët, proceset infektuese dhe ndihmon te gjakrrjedhja e mishit të dhëmbëve. Pra, është një pluhur magjik, që dhuron buzëqeshje të shëndetshme dhe të ndritshme.

Kjo mëlmesë e zakonshme gastronomike është e vlerësuar në shumë kuzhina në gjithë botën. /Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë