Si të largoni sheqerin e tepërt nga trupi – ushqimet e duhura

Me diabetin si një kërcënim të vazhdueshëm për shëndetin nevoja për të qënë të kujdesshëm është gjithnjë e rëndësishme.

Si të largoni sheqerin e tepërt nga trupi – ushqimet e duhura

Sheqeri njihet si një nga armiqtë kryesorë të sëmundjes së diabetit dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore.

Ndaj edhe evitimi sa më i shumtë i tij do të sillte vlera shumë të mira për trupin.


Ekspertët shëndetësorë kanë treguar disa nga mënyrat më efikase dhe më të mira se si mund të largoni sheqerin e tepërt nga trupi juaj.

Më poshtë gjeni të shpjeguara hap pas hapi metodat më natyrale se si t’a kryeni këtë proçes.

Hidratohuni

Mundohuni t’a mbani trupin të hidratuar në  mënyrë që të arrini të nxirrni të gjithë toksinat.

Sa më shumë ujë aq më shumë shëndet për trupin, kështu që sigurohuni në konsumoni 6-8 gota ujë në ditë.

Proteinat

Proteinat dhe yndyrnat e mira janë miqtë tuaj më të mirë.

Kjo pasi ngrënia e sasive shumë të mëdha  të sheqerit mund të shtojë edhe ndjesinë e të urisë së tepërt.

Për të shpëtuar nga ky cikël përveç eleminimit të sheqerit mundohuni të konsumoni shumë ushqime me proteina.

Ushqime si arrat, farat, mishi apo vezët do t’ju ndihmojnë të tresni më mirë dhe të largoni sheqerin nga gjaku.

Fruta

Kujdesuni të konsumoni shumë fruta dhe perime.

Në këtë mënyrë antioksidantët dhe nutrientët e tyre do t’ju ndihmojnë të mbani trupin të shëndetëshëm.

Fibrat

Konsumimi i ushqimeve të pasura me fibër ju ndihmon të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak.

Gjithashtu është një mënyrë e mirë për t’a parandaluar konsumimin e tepërt të sheqerit.

Mundohuni të pini ujë që herët në mëngjes dhe të konsumoni shumë ushqime jeshile apo fruta shumëngjyrëshe.

Kjo mënyrë jo vetëm që do t’ju shpëtoja nga toksinat e sheqerit, por do të mbajë trupin tuaj në formë.

Hiqni dorë nga karbohidratet e këqija siç janë brumrat apo ushqimet e konservuara dhe konsumoni shumë mish pule.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë