Si të kuroni ekzemën me anë të regjimit ushqimor

  • 22.10.2022
Si të kuroni ekzemën me anë të regjimit ushqimor

Ekzema është një sëmundje e lëkurës që zakonisht shfaqet në duar, gishta, krahë apo në skalpin e kokës.

Fazat e para të kësaj sëmundje mund të mos jenë shqetësuese, por em kalimin e kohës gjendja përkeqësohet.

Megjithëse medikamentet dhe kurat egzistojnë dhe janë të shumta, zgjidhja më e mirë është që ta mësoni trupin tuaj me metoda sa më natyrale.


Këtu nuk përjashtojmë vizitat me mjekun, por mund të shtoni një ndihmë për trupin tuaj teksa merrni këto trajtime specifike.

Regjimi ushqimor është një mënyrë e përkryer për të nisur me kurimin natyral të sëmundjes së ekzemës.

Ju duhet të ndiqni vetëm disa këshilla të thjeshta të cilat ekspertët shëndetësore i kanë renditur si në vijim:

Si të ndryshoni dietën tuaj?

Nisni nga eleminimi çdo ushqimi të shpejtë e të përpunuar që ndikon në mirëqenien e lëkurës tuaj.

Këtu futen ushqimet fast food, sheqernat apo çdo lloj përbërësi tjetër jo natyral.

Hiqni dorë nga alkoli, sheqeri,karbohidratet përpunuara dhe fokusohuni tek perimet, gruri, orizi dhe tek ushqimet që ulin inflamacionin në trup si kanella apo turmeriku.

Alkoli njihet si një nga përkeqësuesit më të mëdhenj të lëkurës ndaj mundohuni ta mbani sa më larg.

Konsumimi i sa më shumë frutave dhe perimeve të stinës do të reflektohet menjëherë edhe në qetësimin e lëkurës tuaj.

Si ndikojnë ushqimet e fermentuara

Megjithëse lidhja mes ekzemës dhe ushqimit nuk është ende plotësishtve qartë, ekspertët kanë vënë re se konsumimi i ushqimeve të fermentuara apo probiotikëve ul rrezikun e shfaqjes së ekzemës.

Kjo vlen veçanërisht për fëmijët dhe moshat më të reja të cilët bëse marrin mjaftueshëm probiotikë e parandalojnë këtë sëmundje.

Këtu mund të futen të gjithë nënproduktet e qumështit, kefiri apo uthulla e mollës.

E rëndësishme në të gjithë këtë proces është të largoni ushqimet që e acarojnë lëkurën normalisht dhe të gjeni një balancë të shëndetëshme në dietën tuaj ushqimore.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë