Si të dalloni simptomat e hershme të paranojës: Shenjat që të gjithë duhet t’i kushtojnë vëmendje

  • 13.01.2023
Si të dalloni simptomat e hershme të paranojës: Shenjat që të gjithë duhet t’i kushtojnë vëmendje

Paranoja është një sëmundje e rëndë që shpesh nuk zbulohet për një kohë të gjatë… këto janë simptomat e para.

Paranoja është sëmundje, simptomat e së cilës nuk dallohen me kontaktin e parë – ai mund të mendojë për shumë gjëra në mënyrë të qartë dhe logjike, por për disa tema ai ndërton një sistem mendimesh të marra, të sëmura.

Këto mund të jenë dyshime se ata dikush po i ndjek, po i përndjek dhe po ia dëshiron të keqen, madje edhe se po ia lexon mendimet dhe po ia kontrollon veprimet e tij.


Mjedisi duhet t’i kushtojë vëmendje se si ndryshon një anëtar i familjes, transmeton Telegrafi.

Shenjat që nuk duhen anashkaluar janë shmangia e shoqërimit dhe bisedës, si dhe dyshimi. Gjithmonë ka simptoma paralajmëruese të hershme dhe ato shfaqen pesë deri në dhjetë vjet përpara ngjarjeve kritike.

Për shembull, kalojnë pesë deri në dhjetë vjet nga momenti kur shfaqen simptomat e para deri në momentin kur pacienti vjen në terapi. Nëse pacienti është vizituar tashmë te mjeku, gjithmonë përcaktohet nëse ai ka ide homocidale apo vetëvrasëse (për vrasje apo vetëvrasje). Këto të dhëna merren edhe nga familja nëse janë të gatshëm të bashkëpunojnë.

Kjo gjendje mendore e karakterizuar nga iluzionet të persekutimit, xhelozia e paarsyeshme ose vetëvlerësimi i ekzagjeruar, zakonisht është aspekt i çrregullimit kronik të personalitetit, i abuzimit me drogën, alkoolin ose i një gjendjeje serioze si skizofrenia apo demenca në të cilën personi humbet kontaktin me realitetin.

Mjekët neuropsikiatër e shohin paranojën si një kërcënim për veten apo të tjerët.

Të gjithë duhet të inkurajohen të zbulojnë shenjat e hershme paralajmëruese. Diagnostikimi është i rëndësishëm për të përcaktuar se kush është vrasës.

Gjithashtu, profesionistët duhet të dijë se kush e pret pacientin pas kthimit nga spitali. Nëse ata kanë pasur një histori agresioni, ata mund të jenë të rrezikshëm dhe kjo duhet pasur parasysh. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë