Si ndikon kohëzgjatja e ditës në shëndetin tonë fizik dhe mendor

Ardhja zyrtare e vjeshtës, me ditë më të zymta e të shkurtra, ka një ndikim të fortë në shëndetin fizik dhe mendor të njeriut.

Si ndikon kohëzgjatja e ditës në shëndetin tonë fizik dhe mendor

Të shumtë janë njerëzit që vërejnë ndryshime në shëndetin fizik në vjeshtë, siç janë: lodhja, problemet me gjumin, shtimi në peshë, luhatjet e tensionit dhe të kolesterolit.

Probleme me gjumin 

Problemet me gjumin janë parathënia e një sërë shqetësimeve të tjera që ndodhin në organizëm si pasojë e ndërrimit të stinës.


Këto probleme jo vetëm që i hapin rrugën inflamacionit në trup, por ndikojnë edhe në aftësitë përpunuese të trurit.

Kjo sepse tek një njeri që nuk fle sa dhe siç duhet, truri e ka të vështirë të mësojë dhe të përpunojë informacione të reja.

Nëse nuk bëni një gjumë cilësor, do të ndiheni më të rënduar emocionalisht, aftësitë komunikuese nuk do të jenë të mira dhe do të vëreni mungesë paqartësie e vëmendjeje.

Studimet thonë se jetëgjatësia e njerëzve që flenë më pak se 7 orë gjumë në natë, shkurtohet me 8% si pasojë e mos përmbushjes së nevojave të organizmit.

Sipas ekspertëve, në këtë stinë kafeja dhe alkoli duhen konsumuar me shumë kujdes gjatë ditës, në mos në sasi shumë të kufizuara sepse ato ndikojnë në cilësinë e gjumit.

Një problem tjetër që na mundon në vjeshtë është se kur temperaturat janë të ftohta njerëzit kalojnë më shumë kohë në shtëpi, duke ngrënë më shumë seç duhet, duke qëndruar më shumë ulur dhe duke mos lëvizur sa duhet.

Mbipesha 

Sipas mjekëve një ndër faktorët kryesorë që kërcënon jetën e të gjithë njerëzve sot është shtimi pa kontroll në peshë.

Kjo sepse dëmton shumë funksione të organizmit duke sforcuar edhe organet e brendshme.

Disa nga sëmundjet më të përhapura si pasojë e mbipeshës janë:

  • Sëmundjet kardiovaskulare
  • Sëmundjet e kockave, artriti, osteoartriti
  • Tensioni i lartë i gjakut
  • Diabeti
  • Sëmundjet kancerogjene
  • Vështirësi në frymëmarrje

Gjendja emocionale është një faktor ndikues tek mbipesha, gjë që konfirmon praninë e një cikli të dëmshëm vicioz ndaj të cilit njeriu duhet të dijë si të mbrohet në vjeshtë.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë