Si ndikon kafeja e parë në mëngjes tek hormonet

  • 10.11.2022
Si ndikon kafeja e parë në mëngjes tek hormonet

Zakoni që kemi të gjithë, që është të pimë kafen e parë të mëngjesit me stomakun bosh, mund të ketë efekte të shumëfishta të padëshiruara në shëndetin tuaj

Olivia Hedland, terapiste ushqyese funksionale, për British Metro tha se kafeina mund të shkaktojë probleme me zorrët, por edhe me hormonet.

Sipas saj, kafeja është acidike, e cila nëse pihet me stomakun bosh, mund të shkaktojë që trupi juaj të kalojë në një gjendje stresi të lartë.


Përpara filxhanit të parë të kafesë, ajo sugjeron të hani vezë, qumësht të papërpunuar, manaferra ose disa fruta të ziera, duke përfshirë mollët, dardhat ose manaferrat. Të gjitha këto mund të zvogëlojnë efektet në stomakun tuaj.

“Nëse fillimisht pini kafe me stomakun bosh, duhet të mendoni se çfarë i bën ajo shëndetit tuaj, kryesisht hormoneve. Kafja nuk është vetëm acid, kështu që është e vështirë për stomakun në mëngjes, por fjalë për fjalë bën që trupat tanë të kalojnë në një përgjigje stresi, të çlirojnë kortizolin dhe të na vendosin në një lloj lufte apo gjendjeje ikjeje”, shpjegoi ajo.

Kjo është ajo që shkakton nervozizëm pas kafesë. Çuditërisht, tha ajo, ekziston gjithashtu një lidhje me aknet, veçanërisht nëse keni çekuilibër hormonal ose probleme me zorrët.

“Kam pirë shumë filxhanë kafe me stomakun bosh, dhe ndihesha sikur isha në majë të botës, dhe më pas vura re se kisha puçrra hormonale dhe nuk e dija se çfarë po e shkaktonte atë”, tha Hedland.

Ajo që kuptoi ishte se arsyeja për këtë ishte futja e trupit në stres.

“Hani diçka para kafesë, bëjeni atë qëllimin tuaj. Do të vini re një ndryshim të madh”, shtoi ajo, kështu që vetëm një gjë e thjeshtë mund të mbrojë shëndetin tuaj. /KP

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë